Опит за анализ
Aug 1st, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАЕдно талантливо, умно, трудолюбиво и много чувствително момиче провокира от известно време представите ми за съвременния млад човек. За рано формиращия се мироглед, за философските му размисли и още юношеските вълнения и пристрастия, за онези дълбоки и не толкова, преживявания и разочарования, присъщи на младата му възраст…
Много въпроси, които поражда една малка, почти джобен формат книжка / с художествено оформление доста странно и почти неприемливо за мен, непредубедения обикновен читател/, съдържаща около 50 лирични творби, написани от Росица Траянова – младата балчишка писателка, която преди 7-8 месеца толкова приятно ни изненада с романа „Химера за живот”. Сега първата и поетична книжка носи скромното заглавие „Шепот”.
Един вълнуващ шепот на човек, на момиче с изненадващо дълбока душевност, в която доминира почти детското, чистото, необремененото съзнание.
„Но ако детското във мен умре, тогава колко аз ще струвам?”
Свободолюбието, волността, стремежът към ограничения и освобождаване от догми са определящи за живота в определена възраст.
„Да избягам отвъд и на воля свободно да тичам.”
Душевност, в която господства надеждата, вярата в доброто, ведрият оптимизъм:
„Една врата днес ми се затвори.
Нищо. Има и други. Все някоя ще се отвори.”
Но има и съмнения, разочарования, размисли и младежки трепет за любовта, за междуличностните отношения, за верността и приятелството, за толкова още много важни неща, за нюанси в съществуването, без които животът е скучен. И не само това – Роси Траянова дава поетичен израз на общочовешки проблеми и вълнения, пред които се изправя съвременният млад човек.
„Вървях и питах се:
Как? Кога? Къде?”
Всяка страничка от скромната малка книжка с дребен шрифт носи изненада с разнообразието от мисли, чувства, размишления, понякога твърде зрели.
„Бетон от пясъка се прави, живот от цели се гради.”
Изненадва с оригиналните метафори и символи, с богатата изобразителност, постигната с малко думи, особено сполучливо използваните сравнения и аналогия с природата. Едни широко отворени сетива са видели прелестта на зимния пейзаж /”Приказка от лед”/, чули са песента на луната и пригласящите и звезди, усетили са красотата на пролетта и есента, на цветята, на пясъка…
След изкушението да публикува част от поетичните си творби, Роси пише своя втори роман, има идея и за трети. Ще учи драматургия, навярно. Както казва сама в свое стихотворение „Обърквация голяма”. Според мен просто сериозна заявка за един изгряващ литературен талант.
Вярвам в успеха ти, Роси!
Мария АНДРЕЕВА