Нетърпеливо чакаме решение за Двореца
Aug 1st, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАГражданите на Балчик проявяват коректност и търпимост заради летния сезон, но ако въпросът със стопанисването на Двореца не получи своето логично решение, от есента отново ще протестират. Това каза в предаването на Радио Варна “Позиция” кметът на белия град Николай Ангелов. Община Балчик и преди се е грижила за комплекса и си е вършила добре работата, не виждам смисъл хора от 500 км разстояние да определят политиката на Двореца- допълни още Ангелов. Радио “Варна”
Няма установено замърсяване на черноморските води по северното ни крайбрежие след наводненията в Русия
Крайбрежните морски води са изследвани по 31 показатели.
Няма установено замърсяване на морските води след наводненията в Русия от 7 юли тази година. Това показаха резултатите от 7-дневно изследване в периода 20-26 юли т.г. на качеството на крайбрежните води в най-северната точка на нашето Черноморие – срещу с.Крапец, община Шабла.
На 10 и 11 юли 2012 г.Басейнова дирекция за Черноморски район възложи пробонабиране с цел установяване на фоновите стойности на морските води. Получените резултати бяха съпоставени с тези от наблюденията, извършени в периода 20-26 юли, като анализът на пробите не доказа замърсяване на водата.
Крайбрежните морски води са изследвани по 31 показатели, определящи замърсяване с торове, пестициди и химически препарати от битов характер: азот и фосфор, органохлорни пестициди, нефтопродукти, летливи органични съединения, тежки метали и шест елемента определящи фоновите стойности на радиоактивност за морската вода.
Пресцентър на Басейнова дирекция за Черноморски район
Дните на класиката в Балчик – 2012 г.

Третият фестивал на класическата музика “Balchik Classic Days” започна с изпълнения на Класик ФМ оркестър, с дирегент: Григор Паликаров и солист: Робърт Ноч
Тайната на музиката е, че започва там, където думите свършват. Музика, която не срещаме всеки ден, музика, която окрилява със своята възвишеност. За трета поредна година балчиклии имат възможността да се насладят на невероятните изпълнения на наши и чуждестранни музиканти в Третия музикален фестивал “Balchik Classic Days”.
В тазгодишното издание липсват главните организатори от предходните години – невероятните майстори на цигулката – Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев. За сметка на това през 7-те дни на фестивала гостуват известни артисти, които предвещават високия интерес на публиката. Сред основните спонсори са Община Балчик, Албена АД, домакините от хотел “Мистрал” и х-л “Марина Сити”, авиофирмата “България Ер”, известните медии като БНР, Радио “Варна”, Радио “Добруджа” и медийната подкрепа на местните вестници „Балчик” и „Балчишки телеграф”.
На 28 юли от 19.30 часа в открита сцена “Мистрал” стотици граждани и туристи се събраха, за да се насладят на първите акорди на фестивала. За водещ тази година бе избрана актрисата Биляна Петринска.
Тя приветства публиката и загатна за предстоящите незабравими мигове в дните на класиката, а кметът на Община Балчик г-н Николай Ангелов откри официално поредицата от концерти. Не след дълго на сцената се качиха Класик ФМ оркестър под перфекционистката палка на диригента Григор Паликаров. “Малка нощна музика” прозвуча толкова изразително и изящно. Всеки, заслушал се дълбоко в иначе изключително енергичната творба, можеше да се потопи в гения и съвършената проникновеност на Моцарт, написал това произведение в ранните години на своето творчество. Солист на откриването бе и топ-виолончелистът от Виенската филхармония Робърт Ноч. За пореден път той доказа на слушателите си, че с един музикален инструмент професионалистът изразява душата си. С впечатляващите си солови включвания той очарова и възхити публиката с концерта за виолончело и оркестър на Й.Хайдн. Музикалната вечер завърши с още едно произведение на Моцарт – Симфония №29. Всяка от четирите части на най-дългото произведение на вечерта съхрани интереса на публиката, която аплодира бурно и на крака фантастичния Класик ФМ оркестър. На откриването присъства екип на най-гледаната телевизионна програма у нас – БТВ. Той остана до края на концерта, а репортерката Петромира Кирчева интервюира част от изпълнителите и публиката. Репортажът бе излъчен на следващия ден – 29 юли в късната емисия „Новини”. Видеорепортажа може да изгледате на официалния сайт на телевизията.
Втората вечер бе посветена на най-изящния инструмент на изкуството – пианото. Миналата година истински фурор предизвика изявата на немския проф. Юстус Франц, който заплени сърцата на публиката с необятния си професионализъм и артистичност. Тази година на “бялото момиче с черни очи”, както казва един наш поет, бе отредено специално внимание. Този път на рояла застана един брилянтен български музикант – Георги Черкин. Във впечатляващата му биография личат моменти, достойни само за възхищение. Той е завършил престижната Академия “Санта Чечилия” в Рим при Серджо Пертицароли с отличие. За все още краткото време на своята професионална кариера, той е бил солист на стотици места по света като Рим, Париж, Хамбург, Ню Йорк и мн. др. В репертоара му влизат повече от 25 концерта за пиано и оркестър. Черкин може да се похвали и с композиторско майсторство, което личи в редицата оркестрации на произведения на видни класици като Бетовен.
На 29 юли сцената беше негова. Младият пианист успя да завладее публиката със своето завидно майсторство. В репертоара му за вечерта се включваха произведения на Й.С. Бах – Хорален прелюд в сол минор BWV 659 и хорален прелюд в сол мажор BWV 734. Изключително енергично бе представянето му върху произведения на П.Чайковски – Юни (“Баркарола”); Юли (“Песента на жетваря”) и Август (“Жътвата”). Не по-малко впечатляващо се представи върху произведения на Ал.Скрябин, сред които най-вълнуващо бе ноктюрното за лява ръка в ре-бемол-мажор, което по принцип е доста трудно за изпълнение, тъй като лявата ръка изпълнява необичайно интензивни и изящни тактове. След това Черкин изпълни произведения на може би любимия си композитор – Рахманинов, чиито творби владее до съвършенство. Но когато говорим за пиано, безспорно има един композитор, който може да постави границата между добрия пианист и виртуоза – това е Шопен. Единодушно е мнението, че именно Шопен е т.нар. “най-сложен” автор на музика, а неговите произведения могат да бъдат изпълнени съвършено от малцина. Въпреки това, Георги Черкин доказа, че е преминал “бариерата” и изпълни брилянтно произведенията Анданте спианато и Голям брилянтен полонез. В края на своето представяне, твърде малка част от публиката аплодира на крака човека, който говори и танцува с пианото повече от час. В разговор преди концерта и в интервю за БТВ, той заяви, че доста му е допаднало предложението да участва в дните на класиката в Балчик, което ще му позволи изява “на открито”. Страхотната атмосфера, акустиката на Белия град и блясъкът на морето са най-добрата сцена за този вид изкуство. И така още на втория ден, балчишката публика бе свидетел на големи имена и големи произведения. “Битката” за места на предните редове продължаваше, а в самото начало на концертите имаше редица правостоящи, а минувачите по алеята също се спираха, запленени от магията на най-стойностната музика.
На 30 юли (понеделник) от 19.30 ч. започна и третият концерт от Дните на класиката – Балчик 2012. Отново се насладихме на звуците на рояла, но този път те бяха подплатени от ангелските гласове на трима млади български изпълнители. Любов Методиева – сопран, Даниел Дамянов – тенор и Атанас Младенов – баритон бяха господарите на сцената. Те изпълниха едни от най-известните арии от опери на световноизвестни композитори. Акомпаниментът бе на пианиста Ивайло Иванов, който бе “човекът-оркестър” на вечерта. Първото произведение бе дуетът на Церлина и Дон Жуан от операта “Дон Жуан” на Моцарт, предназначено за сопран и баритон. Последва брилянтното изпълнение на Даниел Дамянов, който в рамките на 2-3 минути успя да се превъплъти в ролята на херцога от операта на Верди “Риголето”. Любов Методиева достигна необятни висини със своя невероятен сопрано глас в ариите на Магда от “Лястовицата” и Маргарита от “Фауст”. Бурни овации и скандирания “Браво!” от страна на руската част на публиката предизвика Атанас Младенов, който изпълни ария на Евгений Онегин от Едноименната опера на Чайковски по романа на Пушкин. Последните 3 изпълнения бяха “гвоздеят на програмата”. Те предизвикаха много емоции у публиката, която все по-бурно аплодираше. Арията за тенор “Nessun dorma” от операта на Пучини “Турандот” е истинско предизвикателство за таланта и уменията на оперния певец. Даниел Дамянов се представи блестящо. ”Наздравицата” на Верди от операта “Травиата” събра на сцената и тримата изпълнители. Последва известната песен на Августин Лара – “Гранада”, изпълнена в дует от тенор и сопран. За съжаление това бе и последното изпълнение, предвидено в програмата. Никой не искаше тази специална вечер да свършва. Публиката на крака и с нестихващи аплаузи изкара на сцената за биз и тримата изпълнители. Така завърши достойната по-скоро за финал на фестивала незабравима оперна вечер.
Останалите вечери също обещават да бъдат впечатляващи. Широкоспектърните възможности на ксилофона, колорита на джаза, ангелският звук на арфата, както и професионализмът на “Sinfonietta Dell’ Arte” вещаят още много незабравими мигове.
Екипът на вестник “Балчишки телеграф” пожелава на всички организатори и спонсори много здраве, успехи и търпение. Дните на класиката в Балчик се превърнаха в традиция, а какво по-хубаво от това за Белия град. Искрено се надяваме и догодина културата да бъде приоритет за Община Балчик и за четвърти пореден път на балчишка сцена да видим таланти от световна величина.
Ерсин ИСМАИЛОВ