О, Добруджански край!
Jul 11th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИРешихме да посетим град Шабла по покана на Клуба на учителите – пенсионери в града. На 22 юни в 8.00 ч. потеглихме на път. Денят обещаваше да бъде горещ за сезона. Това не ни изплаши, защото очаквахме един различен, интересен ден.
Слънцето грееше силно и пред нас се ширна в целия си блясък приморска Добруджа. От едната страна на пътя се люшкаха едрите пожълтяващи житни класове, разцъфтяващите слънчогледи до края на хоризонта, а от другата страна голф игрищата и туристическите селища.
Неусетно пристигнахме в град Шабла. Сърдечно ни посрещна председателят на клуба Атанаска Банчева и всички учители. Срещата беше вълнуваща. Обменихме опит и посетихме Музея за развитие на образованието в Общината, материалната база на пенсионерите и гордостта на града – „Зелен образователен център – Шабла”. Проектът и изграждането на центъра е дело на Общината с партньори по проекта Норвежката община Сондреленд, консултантска компания „Дикон груп” и БДЗП. Стойността на проекта е 535 000 евро. Разположен е в старото училище. Сградата и прилежащия и парк са обновени и адаптирани към новите нужди за природозащитна и туристическа дейност. Центърът е многофункционален и разполага със зали за експозиции, конференции, интернет зала със система за онлайн наблюдения на влажните зони, а в двора има изкуствено езеро и алпинеум за редки видове растения.
От временната експозиция се запознахме с уникати от разкопките на Дуранкулашкото езеро, а от 30-минутния филм – с обитаващите птици. Бяхме впечатлени. Домакините ни поканиха на коктейл в красивия парк. Сърдечно се сбогувахме и продължихме пътя си.
Да разгледаме всичко в този край ни трябваха дни. Помогна ни г-ца Калинка Тодорова, възпитаничка на СОУ „Хр.Ботев” Балчик, сега инженер Горско стопанство и директор на Държавно ловно стопанство Балчик, която ни даде маршрут и водач – Стефан Гавраилов. Запознахме се с интересни обекти. Разгледахме защитените зони, Дуранкулашкото и Шабленското езеро, най-значимите влажни зони в България, с рядката флора и фауна, и най-вече с птичия свят. Тук се пазят 70 вида птици, записани в Червената книга на България. Пази се видрата и др. животни. Бяхме впечатлени от създаденото от човека, съобразено с природните дадености и културата на Добруджа.
Посетихме първата Кедрова къща „Добруджански двор”, построена по разказите на Й.Йовков – резиденция на МС.Бяхме поканени да разгледаме и отдъхнем в Ловния комплекс „Шабла”, построен на шабленските пясъци, в същия естетичен стил и удобно подреден. Последният ни обект беше най-новият модерен комплекс „Калиакрия” до с.Топола. Има 3 големи козметични центъра, ресторант с тераса, от която се открива чудесна гледка, чак до Зл.Пясъци. Не усетихме жегата. Прибрахме се с отлични впечатления и благодарност към ОбС към г-ца Тодорова и нашата организаторка Иванка Иванова за подарения ни прекрасен ден.
Керанка ГЕНЧЕВА