Какво прави празникът с хората ?
Jun 27th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАЕстествено е да ги обедини. В случая заедно (без излишни скрупули) да почетат един от най-важните летни празници от народния календар – Еньовден.
На 24 юни по нов стил, когато по църковен канон е рождението на Св. Йоан Кръстител и се смята за патронен празник на Балканите.
Точно по изгрев слънце всеки християнин трябва да се обърне към него и през рамото да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя-цялата, човекът ще е здрав през годината, а очертае ли се на половина-ще боледува. А след като се окъпва слънцето във водоизточниците прави водата лековита. После се отърсва и росата, която пада от него, попада върху лечебните растения и ги зарежда с магическа целебна сила.
На 22.06.2012г. на входа на Университетска ботаническа градина в Двореца в Балчик се демонстрира и възкреси този народен обичай – Еньовден със съдействието на Аграрен университет – Пловдив и „Биосет”-ООД-Пловдив,създаден 1994г. Именно те ни предложиха лечебните чайове, разработени от доц. Красимир Михов, а дегустацията се осъществи чрез рекламните лица на фирмата Мариана Николова и Асен Дочев.
Импровизираната сцена зае женска битова група за автентичен фолклор при ч-ще „Зора” – с. Чернево обл. Варненска, с 20 ентусиазирани изпълнители, начело с хореографа Тодорка Монева. Заедно с тях бяха и много, най – вероятно възторжени жители на с. Чернево, заедно с кметицата си ерудираната Мария Янева и вярвам, че ако това радостно събитие беше там в този петъчен ден щеше да бъде обявен за неработен (дай Боже, на всяко селище такива кметове). Постла се килим от прясно набрани билки-еньовче, равнец, лайка от старателните изпълнители и после проследихме всички изпълнения, осъществени от техния хореограф с неповторими сценични разработки и оригинални хрумвания. Те ни показаха на практика как в нощта срещу Еньовден билките имат най-голяма сила, как се правят еньовски венци и китки, завързани с червен конец, а после тези венчета украсиха главите на малките млади „еньовки”.
Всичко това ни подсказва и изразява цялото ВЯРНО в българската традиция, като събитието отговаря на всички фрагментно исторически, композиционни и хореографски изисквания. Може би в центъра на този ден стои една преживелица и повдига духа ни като българи. Ние влагаме в това своята признателност, съпричастност и артистична припряност.
Успоредно с това в „Разсадника” се организира Зелено училище, където участваха 47 ученици от 145 СОУ София, от 1 до 4 клас, с ръководител г-жа Христова.
Всички заедно събраха билки, растящи в „Разсадника” и започнаха да плетат венци. Останах възхитен от техните отговори за билките-кога цъфтят, кога се берат, как се съхраняват и какви болки лекуват. Около 15 момиченца запяха дружно стара народна песен, а наоколо всичко затихна. Представяте ли си нежните детски гласчета, трептящи и развълнувани в летния зной. Всички тези деца владеят доста добре немски език, ползвайки помощта на Фондация „Шилер”. Останах възхитен от този детски устрем за разлика от техните батковци и какички – студенти от нашата Алма матер, които бяха дошли тук на практика и снизходително подминаха разсадника за ужас на ректора на СУ „Климент Охридски”, който мислеше, че неговите студенти са на практика в УБГ.
Кулминацията настъпи след 10:30 часа, когато се смесиха туристи от Русия, Румъния, Англия, Швеция. Още в началото заведох шведите до монумента на техния сънародник Карл Линей (1701-1788г.)-автор на научната класификация на организмите. Всички те се потопиха в атмосфера на дружелюбност. Във въздуха се носеше музика и дъх на билков чай, щракаха фотоапарати, жужаха камери, включително и тези на ТВ7. Правилно! Нашият град трябва да е отворена врата към света, което се постараха да направят Ина Манчева, Петя Георгиева, арх. Стилиян Борисов, Калин Радков и др. Дворецът и УБГ трябва да бъдат изпълнени с подобни културни мероприятия, защото те са едно цяло, неделимо Балчишко чудо.
Георги Йовчев