Празникът Петдесятница – важен християнски празник
Jun 13th, 2012 | От Marusia | Category: ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНАПразникът Петдесетница е рожденият ден на Църквата Христова.Старозаветната Петдесетница е спомен за даването на Закона на израилския народ; новозаветната – ден, в който чрез даряването на Светия Дух се извършва спасението на целия човешки род.
Старозаветната Петдесетница е чествана на 50-ия ден, т. е. седем седмици след Пасха. Християнската Петдесетница също се празнува на 50-ия ден след Възкресение Христово.
В пълнотата на животворящи действия на Светият Дух разбираме и истинската същност на Църквата като свещено събрание на спасението. Апостолското четиво от книгата Деяния на светите апостоли разказва за спускането на Светия Дух над Христовите ученици. “Езици сякаш огнени” се спрели над всеки един от тях и те се изпълнили с непозната дотогава благодат.
На Петдесетница, след боговдъхновената проповед на св.апостол Петър, още същия ден кръщение приемат около 3000 жители на Иерусалим. Оттук насетне към Христовата църква се присъединявали все повече и повече жадни за благодат и спасение. Тези хора били не само иудеи, но и езичници елини, мидяни, еламити, араби- хора от всяка раса и народност на тогавашния свят.Такава е и днес Църквата във вселенски план всички сме едно в Христа. Защото това единство е в Светия Дух и е скрепено чрез връзките на нетленната благодат.Но по свидетелствата на Спасителя, апостолите и богоносните отци залог за даровете на Светия Дух са православната вяра и истинното изповядване на Богочовека Христос.
Евангелското четиво ни връща към земния живот на Спасителя, към Неговото обещание за изпращането на Светия Дух (Иоан 7:37-52 ). Това се случило в Иерусалим на един голям иудейски празник. Спасителят неслучайно избрал именно на това място и този ден да говори за предстоящото идване на Светия Дух. Така Той показал, че християнското учение не противоречи на старозаветните пророчества и Моисеевия закон, а напротив – изпълва ги. Защото и Старият Завет на много места говори както за идването на Месията Христос, така и за Неговото най-важно спасително дело изпращането на Дух. Отправяйки се към кръстните Си страдания, Господ Иисус Христос казва на Своите ученици: „… за вас е по-добре Аз да си замина; защото, ако не замина, Утешителят няма да дойде при вас; ако ли замина, ще ви Го пратя” (Йоан. 16:7).
Светите отци учат, че изпращането на Светия Дух осветлява смисъла на всички спасителни земни дела на нашия Господ Иисус Христос. И чудесата, и проповедта, и понесените гонения, и разпятието, и кръстната смърт, и възкресението от мъртвите, и славното възнесение на четиридесетия ден всичко това води до Петдесетница. Така, именно чрез слизането на Светия Дух върху апостолите се осъществява изпълнение на земното служение на Христа. И всичко това е извършено заради нас за да получим даровете на Светия Дух. Защото чрез Него, Третото Лице на Светата Троица, ни се дава съвършеното познание за Единия и неразделен Бог в Три Лица. Чрез Духа се извършва всяко църковно тайнство. От Петдесетница започва напълно различна епоха в съществуването на човечеството, когато хората, повярвали в Спасителя, формират църковна общност, мистично тяло на Църквата, в което пребивава Светият Дух.
Плодовете на духа, по думите на апостол Павел, са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, въздържание. (Галатяни 5:22-23).
С идването на Светия Дух започва личното участие на Бога в живота на всеки човек, повярвал в Христа и прекрачил в Църквата. Благодарение на приеманите от нас кръщение и миропомазване, във всеки от нас действително присъства Сам Бог – Светият Дух. Апостол Павел пише на християните: „… вие сте храм Божий, и Духът Божий живее във вас” (1 Кор. 3:16).
Аналогична мисъл за връзката между пророческото слово, проповедта и действието на Светия Дух е отразена в Символа на вярата. Там Светият Дух е наречен „Господ”, т. е. „Бог”; „Животворящ”, т. е. Подател на живота; „Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина”, т. е. Приемащ почитание наравно с Тях, с други думи – равен на Тях; „Който от Отца изхожда”; и накрая, „Който е говорил чрез пророците”…
В учението за Светия Дух е принципно важно това, че православието Го изповядва като „изхождащ от Отца”, но не „от Отца и от Сина”, както утвърждават Символите на вярата на западните християни с изопаченото еретично допълнение към латинския текст на Символа на вярата: Filioque („и от Сина”), съдържат сериозно отклонение на Католическата църква от апостолското учение. Светият Дух не е атрибут на Божествотоили енергия. Той е Самият Бог, Третата Ипостас на Пресветата Троица, равна на останалите Две – Отец и Син. Бог е Един, Той има Три Лица, Едно от Които е Дух Свети.
По учението на Църквата Бог (главно Св. Дух) се докосва до човека чрез Свои особени енергии или сили. Това прави възможно облагодетелствуването, което в най-висшите си прояви се проявява като пълно обновление и преображение на човека и дори като среща с Бог. Трансцеденталната Божия същност остава за човека недостъпна, но в Своя досег със света Бог има особен начин на съществуване, в който се открива на хората и се докосва до тях.
Божествената благодат е необходима на всички степени на духовния ни живот: тя започва, продължава и завършва спасението. Благодатта, или благодатните дарове, се подава лично от Светия Дух и затова за обилно облагодетелствувани хора се казва, че са добили Светия Дух, или са се изпълнили със Светия Дух.
На Великия прокимен: “Кой Бог е велик като нашия Бог? Ти си Бог, Който вършиш чудеса.” – от олтарните двери се хвърля орехова шума към богомолците. Шумата напомня за огнените езици над главите на апостолите.Вярващите отнасят тази шума по домовете Си за благословение.
Съществуват вредни суеверия –от понеделника след Петдесетница – празника на Свети Дух, започвала Русалската седмица. Тогава излизали ,,русалиите“, които според поверието са душите на млади удавници. За да се предпазят от нечистите сили, през тази седмица хората носят пелин, лепка или орехова шума в дрехите си, защото вярват, че русалиите бягали от тях.Подобно профанизиране на големия християнски празник не носи духовна полза –напротив отклонява много хора от Църквата, свързвайки я само с поверия и внушавани страхове. Затова нека се стремим да се запознаем с истинското църковно учение, за да предпазим себе си и другите от басни и суеверия, често измисляни от времето на комунизма, описани в етнографски учебници, за да отклонят християните от Църквата.
Тъй Господ чрез Духа преобразява живота на човека, изпълва го с нов смисъл, дава на човешката немощ способността да яви Божията сила.”Ще се хваля с немощите си, за да се всели в мене силата Христова”, казва ап.Павел (2Кор. 12:9).Ние сме немощни, не отговаряме на онзи нравствен и духовен идеал, който ни е начертал Господ в Евангелието. По човешки не сме в състояние да изпълним Божиите заповеди, но с помощта на Светия Дух това става възможно за нас. Светият Дух идва при нас и ни преобразява, дава ни сили.Затова се и обръщаме днес с молитва към Светия Дух – с онази молитва, която четем през цялата година с изключение на пасхалния период:
“Царю Небесний, Утешителю, Душе истини, Иже везде сий и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ни, и очисти ни от всякия скверни, и спаси, Блаже, души наша”.
ЗащотоСветият Дух, Който е навсякъде, Който изпълва всичко, може да възкреси за нов живот и нашата угнетена душа, да запали с любов и нашето студено сърце; да ни дари и на нас духовна пролет. Амин!
Протойерей Георги ПЕТКОВ