Поклон пред делото на Солунските братя
May 17th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАВсяка година на 11 май се срещаме с дълбок поклон пред великото дело на солунските братя Кирил и Методий.
Преди 12 века високообразованите книжовници Св. Св. Кирил и Методий създават славянската азбука и книжовност, с ясното съзнание, че духът определя езика, а словото – самите нас. Създаването на славянската азбука и превода на библията на живия и говорим славянски език е епохално събитие.
В защита на своето дело те се изправят пред цялата средновековна реакция, която допуска само три книжовни богослужебни езика – еврейски, гръцки и латински. Отстояват правото на всички народи да имат богослужение и книги на родния си език. Църквата изказва своята благодарност и признателност като ги канонизира за светци още през 10 век. Тяхното дело остава една от грандиозните културни епопеи, които човечеството помни и пред чиято вечна актуалност се прекланя.
След смъртта на Светите братя техните ученици са гонени, преследвани. Тогава младата българска държава ги привлича. Създава им условия, съхранява и подклажда огъня, който светите братя са запалили, за да го предадат на останалите славяни и бъдещите поколения, с което България си печели уважението на цивилизования свят. Тяхното дело обединява славянското семейство и други народи с обич и духовни отношения. Затова, неотдавна при посещението си у нас, руският патриарх Кирил изказа своята дълбоко признателност към България за разпространяването и съхраняването на славянската писменост и култура. С гордост можем да кажем, че и ние сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат.
Сега като членове на ЕС ние им носим един празник, с който преместваме Ренесанса в Западна Европа няколко века по-рано.
От древни времена Кириловата реч е била задължителен елемент при коронясване на кралските особи във Франция. От 1057 година в Римската катедрала се пази Славянското клетвено евангелие, заради свещените букви на Глаголицата. Кириловата азбука е третата, на която се записват всички документи на ЕС, а химна „Върви, народе възродени“ ще обединява голямото европейско семейство и ще вдъхновява народите с „Напред, науката е слънце“.
11 май – имения ден на Св. Св. Кирил и Методий е българско явление, което превръща един религиозен празник в национален празник на българската просвета и култура. Още от Възраждането той е свързан с училищните тържества. През 1857 година тяхната дейност е почетена в църквата „Св. Стефан“ в Цариград, а следващата година е отпразнувана в град Пловдив, където учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Св. Св. Кирил и Методий. Така, вече две столетия този празник е част от живота и историята на България. Повече от 100 години прекрасният химн „Върви народе възродени“ изпълва сърцата ни с патриотизъм и гордост. Малко са народите, които имат такъв светъл празник в своята история.
Ние, българските учители сме горди, че можем да се наречем апостоли на святото им дело. Всички ние в залата, откакто се помним, сме пели песни, кичили сме образите им с цветя и с цялата си душа сме възпитавали поколения български деца в любов и преклонение към великото им дело.
Да пожелаем на бъдещите учители да съхранят и тачат паметта на тези великани на духа, докато има българи и славяни на земята!
Керанка ГЕНЧЕВА