Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013 г.
May 17th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАРеализация на Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) – гр. Балчик
с капацитет 14 деца и благоустрояване на прилежащото дворно пространство
в УПИ III, кв. 148, ж.к. Балик
* Бюджет на проекта – 817 885, 68 лв.;
* Разходи за строителство – 570 849,99 лв.;
* Разходи за оборудване – 78 068,08 лв.;
*Срок на изпълнение – 24 месеца;
* Местоположение – УПИ III, кв. 148, ж.к. Балик
* Обща цел на проекта – Общата цел на настоящият проект е да се създаде подходяща и ефективна социална инфраструктура на територията на Община Балчик, която да осигури предоставяне на нов вид резидентни и съпътстващи услуги в общността. Проектът допринася пряко за процеса на деинституционализация на деца и младежи с увреждания, лишени от родителска грижа и настанени в ДДУИ, ДДФУ и ДМСГД и за постигане на целите на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България”.
* Чрез осъществяването на проекта, Община Балчик ще допринесе за устойчивото и интегрирано развитие на града и до съществено подобряване на качеството на живот и жизнената среда на до 12+2 деца и и младежи с увреждания над 3 год.;
* В дългосрочен аспект проектът ще допринесе, макар и ограничено за подобряване на човешкия капитал и пазара на труда в района на Балчик. Това, от своя страна ще спомогне за намаляване на социалната цена, която държава и община плащат вследствие на трудната социална и икономическа интеграция на младежите с увреждания, отгледани в детски домове.
* Проектът ще допринесе и за повишаване на административния капацитет на Община Балчик по отношение на планиране и управление на социални услуги в полза на общността.
* Проектът ще допринесе и за повишаване на административния капацитет на Община Балчик по отношение на планиране и управление на социални услуги в полза на общността.
* Проектът ще допринесе и до по-широко спазване на правата на децата, гарантирани от международните конвенции, по които Република България е страна (Конвенция на ООН за правата на детето, Конвенция на ООН за правата на хора с увреждания) и до преодоляване на съществуващите дискриминационни модели в образованието.
* Специфични цели на проекта
Специфичната цел на настоящото проектно предложение е подобряване качеството на живот и жизнената среда на деца над 3 год. и младежи с увреждания чрез изграждане на Център за настаняване от семеен тип за до 12+2 деца с увреждания. Центърът ще представлява резидентна форма на грижи за деца, за които са изчерпани възможностите за осигуряване на семейна среда. В него те ще получат необходимата им ежедневна и индивидуализирана грижа и подкрепа за личностно съзряване и изграждане на умения за самостоятелен и независим живот (в случаите, където това е възможно). Организирането на живота и услугите в него са насочени към създаването на условия и нагласи на децата за равнопоставено участие в живота на местната общност.
*Целева група – Целевата група по настоящия проект ще бъдат 12+2 деца, които в момента са настанени в специализирани институции (ДМСГД, ДДУИ, ДДФУ) и са лишени от родителска грижа. В съответствие със заложените цели и стремежът приоритетно да бъдат изведени от институциите децата с увреждания, те се явяват и основна целева група и по настоящия проект. Това ще бъдат деца, за които е установено, че е невъзможно да бъдат върнати в семействата си или да бъдат настанени в приемен родител. В общия случай това деца с комплексни увреждания и/или хронични здравни заболявания, за които намирането на подходящи приемни семейства е изключително трудно.
* На територията на Община Балчик няма изградена специализирана институция за отглеждане на деца, лишени от родителска грижа. По тази причина, децата родом от Балчик, са разпределени по близките домове на територията на Област Добрич. Те са четири: ДМСГД – гр. Добрич, общ. Добрич, ДДЛРГ в гр. Добрич и в с. Овчарово, общ. Добричка, както и ДДУИ – с. Крушари, общ. Крушари.
* Друга целева група, макар и с по-дългосрочно въздействие ще бъде персоналът, който ще бъде нает да работи в центъра. Той може да бъде съставен от служители, идващи от закритите институции или да бъде напълно нов за системата. Това ще бъде изяснено на следващия етап, когато ЦНСТ е готов да заработи.
Основни дейности по проекта:
-Дейност 1: Организация и управление;
-Дейност 2: Информация и публичност;
-Дейност 3: Подготовка на технически проект за изграждане на ЦНСТ;
– Дейност 4: Подготовка и провеждане на тръжни процедури;
– Дейност 5: Извършване на СМР;
– Дейност 6: Строителен надзор;
-Дейност 7 Приемане и въвеждане в експлоатация на изпълнените СМР;
-Дейност 8: Доставка на оборудване;
-Дейност 9: Одит ;
-Дейност 10 Авторски надзор.
* За сградата:
Решението на специфичните функционални изисквания за сградата и помещенията на ЦНСТ е както следва:
1. Сградата се намира в район, застроен с панелни жилищни блокове, които след санирането придобиват по-пъстра съвременна визия. Архитектурата на ЦНСТ съответства на новоизградените сгради в близост и хармонизира на околната среда в района.
2. Въпреки ограничените размери на имота – само 1150 кв.м., при застроена площ 507.5 кв.м. са осигурени 46% озеленени площи, оформени като градини.
3. Сградата е проектирана на един етаж, без стъпала, като е осигурена пълна достъпност за хора в неравностойно положение.
4. Проектът създава подходящи условия за живот на деца с обичайните занимания за различните възрасти – малки деца, начален курс на обучение, тийнейджъри и пр.;
5. Разположението на помещенията осигурява домашна атмосфера и условия за живот, близки до семейните;
6. Сградата на ЦНСТ за 14 деца е решена на три групи, които имат известна самостоятелност и лесен и осигурен достъп до общите за всички помещения – обща трапезария с горно осветление, кухня, пералня и складови помещения, стаи за дежурен възпитател, администрация и WC за персонала;
7. Всяка група е обособена като самостоятелно жилище с 3 спални помещения, баня, коридор и дневна;
8. Остъклените вътрешни врати и витрини осигуряват лесно наблюдение от страна на персонала на обитателите и възможност за лесен достъп до всяко помещение;
9. Архитектурното решение предвижда само източно, южно и западно изложение на спалните помещения, дневната и трапезарията.
Устойчивост
Проектът ще има трайно въздействие върху целевата територия, тъй като ще даде началото на един много важен социален и обществен процес, а именно изграждане на съвременна социална инфраструктура, която ще позволи адекватна грижа и помощ на уязвимите групи в общността. Към момента в Община Балчик социалните услуги, които се предоставят за деца в риск са силно ограничени и се свеждат до програмите за домашен помощник, личен и социален асистент, които също не могат да обхванат всички нуждаещи. По отношение на действащи институции, които предоставят резидентни услуги, такива на територията на общината несъществуват. В този смисъл настоящия проект ще има огромно значение както за администрациите, които отговарят за социалните дейности в района, така и за директните целеви групи. Чрез него ще се постави началото на предоставянето на качествено нови услуги, предназначени за деца с увреждания и лишени от родителски грижи, които:
* Ще гарантират правата на децата с увреждания;
* Ще осигурят достъп до по-качествени образователни и медицински услуги;
* Ще осигурят съвременна и достъпна архитектурна среда за деца с физически увреждания, като повиши значително техния комфорт и качество на живот;
* Изграждането на ЦНСТ в жилищна зона ще осигури отлични условия за социална интеграция на децата и ще се преодолее една от основните слабости на настоящите институции – отдалеченост и изолираност от общността;
* Животът в ЦНСТ ще доближи децата с и без увреждания максимално до семейната среда, като по този начин ще се спомогне за тяхното социално включване в един по-дългосрочен период.
Равни възможности
* Настоящият проект допринася в много висока степен към европейските политики насочени към утвърждаване на равните възможности. Основните дейности по проекта ще осигурят необходимата социална инфраструктура за предоставяне на социални услуги, насочени към деца с увреждания, лишени от родителска грижа. Проектът се явява важна стъпка към постигане целите на деинституционализацията на децата в рамките на територията на гр. Балчик и осигуряване на устойчиви предпоставки за равни възможности за тези деца. Достъпът до качествени услуги в сферата на образованието и медицинското обслужване, получаването на психологическа подкрепа и подходящи битови условия са необходимите условия за последващо социално включване и интеграция в живота на общността.
Този документ е създаден в рамките на проект по Договор № BG161PO 001/1.1-12/2011/017 „Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) – гр. Балчик с капацитет 14 деца и благоустрояване на прилежащото дворно пространство в УПИ III, кв. 148, ж.к. Балик”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Балчик и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.”
“Рехабилитация и благоустрояване на улици:
”Иван Вазов”, “Д-р Зл. Петков”, “Г. Бенковски”, “Хр. Ботев” и “Дунав”,
Рехабилитация на два паркинга, встрани от улици “Д-р Зл. Петков” и “Г. Бенковски”,
Изграждане на места за отдих в близост
до ул. “Г. Бенковски” – гр. Балчик
Състоянието на улуците в град Балчик бе крайно незадоволително: Асфалтовата настилка бе с множество компрометирани участъци, като на места тя изцяло липсваше поради износване, бордюрите бяха разрушени и разкривени и не следваха точно бордюрните линии по регулационния план. Тротоарните плочки също се подмениха. Изпълнението на дейностите по Проекта допринесе за подобряване физическата среда на град Балчик и се осигури повече места за паркиране, особено през летните месеци, увеличиха се възможностите за отдих на жителите и гостите на град Балчик в безопасна, природосъобразна среда.
ЦЕЛ НА ПРОЕКТА:
Да се подобри физическата среда на град Балчик като предпоставка за устойчиво социално-икономическо развитие и повишаване качеството на живота.
СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ НА ПРОЕКТНОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:
* Да се намалят рисковете и повиши привлекателността на градската среда на Балчик чрез рехабилитация на улици, „Д-р Златко Петков”, „Иван Вазов”, „Георги Бенковски”, „Христо Ботев” и “Дунав”.
* Да се създадат повече възможности за паркиране и отдих в град Балчик чрез рехабилитация на два паркинга встрани от улици „Д-р Златко Петков” и „Георги Бенковски” и изграждане на градина и погледна площадка.
* Да се осигури достъп и свобода на предвижването за лица с увреждания.
ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
Целевите групи по настоящето проектно предложение се явяват:
•Жителите на Община Балчик .
• Представителите на туристическия бранш, хотелиери и ресторантьори от общината и областта
• Хората с увреждания от гр. Балчик
• Инвеститори – чуждестранни и местни
• 200 000 туристи, посещаващи Балчик годишно
ДЕЙНОСТИ
ПО ПРОЕКТА
1.РЕХАБИЛИТАЦИЯ И БЛАГОУСТРОЙСТВО НА СРЕДАТА НА ГРАД БАЛЧИК
Рехабилитираха се 5 улици в град Балчик:
– Улица „Дунав” – у-к от км 0+000 до км 2+695;
– Улица „Д-р Златко Петков”- у-к от км 0+000 до км 0+767,46;
– Улица „Иван Вазов”- у-к от км 0+000 до км 0+420,45;
– Улица „Георги Бенковски”- у-к от км 0+000 до км 1+107,93;
– Улица „Христо Ботев”- у-к от км 0+000 до км 0+787,52.
Реконструкцията на уличната мрежа обхвана извършването на следните видове операции:
• Фрезоване
• Полагане на битумна емулсия върху уличното легло.
• Асфалтиране на улиците
• Демонтиране на стари съществуващи бордюри и тротоарна настилка и изграждане на нови
• Изграждане на достъпна среда за хора с увреждания
• Полагане на постоянна вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка
Рехабилитацията на два паркинга встрани от улици „Д-р Златко Петков”
• Полагане на асфалтова настилка
• Полагане на бордюри
• Маркиране на паркингите
Изграждането на места за отдих в близост до ул. „Георги Бенковски”, включва:
• Подобект „Градина” – възстановяване на двете алеи, тревните площи и изграждане на детски кът
• Подобект „Изгледна площадка – даденият подобект представляваше пусто място с три кипариса, разположено над стръмен скат на ул. „Георги Бенковски”, където се открива красива далечна панорама. В момента обекта е превърнат в чудна площадка с изглед към морето.
2. ПРОВЕЖДАНЕ НА СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР, АВТОРСКИ НАДЗОР И ИНВЕСТИТОРСКИ КОНТРОЛ
При изпълнение на дейностите по рехабилитация и благоустройство на средата на град Балчик се извършваха строителен надзор, авторски надзор и инвеститорски контрол, съгласно действащото законодателство;
3. ПРИЕМАНЕ НА РЕХАБИЛИТИРАНИТЕ И БЛАГОУСТРОЕНИ ОБЕКТИ ОТ СРЕДАТА НА ГРАД БАЛЧИК
За целта:
• сформира се приемателна комисия;
• Подготви се и издадоха документи за приемане на рехабилитираните и благоустроени обекти;
• издаде се удостоверение за ползване;
Вече са годни за експлоатация улиците, паркингите и местата за почивка
4. МОНИТОРИНГ И ОТЧЕТНОСТ НА ПРОЕКТА
• Регулярно се подготвяха и представяха отчети на екипа за напредъка на проекта.
• Спазваха се всички изисквания за отчетност и прозрачност.
5.ОДИТ НА ПРОЕКТА
Изпълнява се переодичен одит на проекта;
6. ВИЗУАЛИЗАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ
• По време на извършване на строително – монтажните работи се монтираха девет билборда;
• След изпълнение на строителството се монтираха десет информационни табели, заместващи билбордовете, служещи за визуализация и популяризиране на постигнатите резултати;
• Публикуваха се в местнита преса информация за напредъка на проекта;
• Предстои издаването на 1000 бр. брошури.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Реализирането на проекта доведе до постигането на следните непосредствените резултати:
• Подобряване на общинската пътна инфраструктура.
• Благоустроена, незамърсена и здравословна градска среда.
• Намаляване на пътно-транспортните произшествия, резултат от лоша пътна настилка на територията на град Балчик.
• Изградени две места за отдих “Градината” и “Изгледна площадка”
• Рехабилитирани два паркинга.
• Облекчаване на трафика чрез равномерно натоварване на уличната мрежа в град Балчик.
• Повишаване мобилността на жителите на гр.Балчик и безпрепятствен достъп до елементите на градската среда на хора с увреждания.
• Създадени предпоставки за инвестиции и повишаване благосъстоянието на населението на Община Балчик.
• Формираният капацитет за изработване и управление на такъв род проекти ще позволи гарантирането на устойчивост на резултатите от проекта.
Този документ е създаден в рамките на Проект “Рехабилитация и благоустрояване на улици: „Д-р Зл. Петков”, „Иван Вазов”, “Дунав”, „Л. Каравелов”, „Г. Бенковски” и „Хр. Ботев”; Рехабилитация на два паркинга встрани от улици „Д-р Зл. Петков” и „Г. Бенковски”; и изграждане на места за отдих в близост до ул. „Г. Бенковски” който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Регионално развитие” 2007 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Балчик и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.