Ветровата енергия – промяна на света
May 9th, 2012 | От Marusia | Category: ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, ПОЗИЦИИС всяко едно завъртане вятърната турбина променя начина, по който произвеждаме ел.енергия. Не само поради това от юни 2010 г. съществува Българска ветроенергийна асоциация /БГВЕА/с повече от 60 члена представители на водещи фирми, разработващи проекти, производители, финансови, технически, консултантски и адвокатски дружества с основна цел да се популяризира и насърчи концепцията за използване на вятърната енергия като енергиен ресурс.
Започва се от провеждане на проучвания в сферата на този вид енергия в сътрудничество с университети и научни институции. Като старт те измерват скоростта на вятъра, посоката, особеностите на географския релеф. За целта първоначално се монтират 10-метрови мачти, в последствие се градят такива на височини от 50-120 м. Монтират се временно и в продължение на една до две години, за да се определят точните характеристики на ветровия ресурс. Вятърните турбини са на височина от 80-140 м., поставени на кули, съставени от 3 сегмента с тежина повече от 300 тона. Същите се намират в гондола, където се намира генераторът, който е свързан с предавателна кутия, а мощността му варира от 1500 до 5000 квт, в зависимост от конструкцията. Трансформатор увеличава напрежението на произведеното електричество на повече от 20 000 волта. Така енергията се пренася на километри с минимални загуби при пренасянето на същата.
На върха на вятърната турбина има сензори, които измерват скоростта и посоката на вятъра, после информацията постъпва в компютърните контролни системи за насочване на гондолата и отклонението на ъгъла за оптимален вариант за лопатите на носещия винт, за да може да се произведе възможно най-много ел. енергия. Тази система се нарича „PITCHA KONTROL”. Витлата са с дължина от 40-60 м. и са изработени от фибростъкло. Основите, естествено, са бетонни, подсилени със стомана, с диаметър около 25 м.
Все пак, какви са икономическите ползи от вятърната енергия? Тази енергия създава повече заетост на инсталирана мощност от всеки друг източник на енергия. На всеки пет новоинсталирани ветроенергийни мощности се създава едно ново работно място. Това е много важно за провинцията и за много структурно недоразвити райони. А инвестициите във вятърната енергия в България са важен източник за приходи на частни лица, общини и за българската икономика. Членовете на БГВЕА са допринесли с инвестиции за над 150 млн.евро. Чуждите фирми плащат данъците си в България, а приходите им се натрупват тук така, че да могат да бъдат реинвестирани. Ветроенергийните проекти могат да изплатят значителни суми като наем на собствениците на земи. Другото, което е – вятърът не е необходимо да бъде открит, произведен, договорен и внесен. Докато цените на горивата се покачват десетилетия наред, цената на вятърната енергия продължава да спада. Вече 20 години, всеки път, когато инсталираните мощности за производство на ел.енергия от вятър по света се удвояват, цената на вятърната енергия спада с 15 %.
Колкото до опазването на околната среда с най-ревностните си природозащитници, които стриктно следят спазването на условията за миграция на птиците, като констатират, че убитите птици от вятърни мелници са едва 0.05 % от броя на птици, убити от сгради и едва 0.03 % от броя птици, унищожени от котки. Същите са констатирали, че ако светлините, поставени на лопатите светят с различна последователност се намаляват още повече случаите за сблъсък на птиците с перките. Колкото до шума, идващ от вятърните турбини, той се равнява с този на усилен листопад, силен шепот, като звука при домашна работа на прахосмукачка, звук, който идва от далеч.
Всичката тази информация за сведение на читателите, заинтересовани за този вид енергия, я има в изложената фотоизложба във фоайето на нашата ОбА, където ще се запознаете с още интересни, любопитни и забавни факти.
Георги ЙОВЧЕВ