Сакрална изповед на добруджанската душевност
Apr 18th, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАТака бих нарекъл IX Общински преглед на любителските музикални състави, проведен на 7 април 2012 г. в балчишкото читалище „В.Левски”. При отлична организация, създадена от Ив.Йорданова, секретар на читалището, над 4 часа звучаха гласовете на изпълнителите, които възкресиха традициите на българската народна песен в различните и разновидности. Защото пред публиката се изправиха над 200 изпълнители, включени в 25 хора, клубове, групи, формации. Отделно имаше 7 индивидуални изпълнители, 2 дуета, 2 трио.
Град Балчик беше представен от 13 групи, с.Гурково – 2, с.Дропла – 2, с.Змеево – 1, с.Кранево – 1, с.Оброчище – 2, с.Соколово – 2. Звучаха песни от различни исторически епохи, от различни фолклорни области на Добруджа. Не трябва да подминем и усилията на поетесата Цонка Сивкова и музиката на габровлийката Стефка Карапенева в „Песен за Балчик” и „Аз обичам”. Песните се изпълняваха автентично, неподправено, неизменено в текстово и мелодично отношение, както в „Мама на Надка думаше”, „Елена по двор вървеше”, „Внимавай кога се зажениш”, „Каква мома видях, мамо” и.т.н.
В кратката възникнала пауза зад микрофона застана Ангел Събев, председател на ОбС на пенсионерите, който връчи специални грамоти на хор „Текенски напеви” с.Оброчище, хор „Авлигите” с.Гурково, хор „Белите чайки” гр.Балчик, които са участвали в IV Национален преглед на художествената самодейност на пенсионерски и читалищни колективи под мотото „Баба, дядо и аз” в гр.София и посветен на 20-годишнината от възстановяването на пенсионерското движение в България.
Музикалният преглед продължи, отразявайки човешките вълнения, находчивостта на българина при различни ситуации, драматичните и сатирични моменти в нашия бит в строежа на народната песен, където имаше много благородство и мъдрост .
Успоредно с това ние чухме как съжителстват трудолюбието с мързела, остроумието с глупостта и невежеството, как доброто побеждава злото и ни зарежда с вяра, както в изпълнителя, така и в слушателя.
Настроението се помрачи обаче от многото изпълнители, които целяха само паричните награди на журито и вместо да участват само най-добрите имаше прекалена масовост.
Дано в следващия юбилеен преглед да има повече по-млади изпълнители, за да се осъществява приемственост между поколенията, така необходима на общината ни.
Георги ЙОВЧЕВ