“Все още не се вижда светлина в тунела”
Apr 11th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАКак се насочихте към отговорната професия на лекаря и това ли бе детската Ви мечта?
Времената бяха такива и може би заради начина на влизане в медицинския университет – приемни изпити по биология и химия бяха провокация. Но да ставам лекар не е било детската ми мечта.
През какви етапи преминава Вашата професионална кариера?
Етапите са много и продължителни. Освен че трябва да се завърши медицина, а това е 6-годишен курс на обучение, следва следдипломна квалификация за признаване на определена специалност, която отнема не по-малко от 4 години. И така, докато започнеш да работиш като истински лекар минават много години и започваш да се чудиш дали си е заслужавало всичко това. Но от благодарността на пациентите и удовлетворението от работата разбираш, че си е струвало.
Лесно ли е да бъдеш управител на лечебно заведение в условия на криза?
Не, не е лесно. Въобще да управляваш каквато и да е структура по време на криза е трудно. Особено в областта на здравеопазването, където проблемите не са само във финансовата и икономическата криза, но и във все още продължаващата реформа в българското здравеопазване – вече 20 години. И май все още не се вижда светлина в тунела. Не само смяната на правителства, на министерски постове, на директори на НЗОК е проблемът, но и цялата несигурност в законодателството в областта на здравеопазването. Постоянните промени обезсърчават не само управляващите, а и изпълнителите на медицинска помощ, както ни наричат нас, лекарите.
Наскоро бе спечелен европроект, касаещ болницата. Какви промени можем да очакваме?
Вие знаете, че европроектите имат точно определени изисквания, които са записани в насоките на кандидатстване. Този проект всъщност е на Община Балчик, тъй като по програма „Регионално развитие”, тя е бенефициент, а не конкретно болницата. Проектът включва основно закупуване на нова апаратура – диагностична и лечебна. Така по-големите новости ще бъдат в диагностиката – нови рентгенови апарати, компютърен томограф, мамограф, апарати за ултразвукова диагностика и др. Овен това и ремонтни дейности на помещенията, в които ще бъдат инсталирани и ще работи тази нова апаратура. Това ще повиши качеството на обслужване на нашите пациенти. Така ще се възползват не само гражданите, жители на общината, но и всички, които посещават лечебното заведение. За да ни включат в тази оперативна програма с проект, който общината разработи, представи и спечели финансиране, беше изградена една концепция от Министерството на здравеопазването, в която основна линия има превенцията и профилактиката на злокачествените заболявания, а в тази част на концепцията успяхме да спечелим финансирането от европейската комисия – Общинските болници да решат базисни медицински проблеми, без да се налага пациентите да ходят в друга област в т.нар. високотехнологична болница.
Имат ли според Вас възможност за реализация на младите лекари в България?
Възможности има, но за да могат новозавършилите лекари да работят със здравната каса, трябва да имат специалност, което означава, че след 6-годишно обучение, трябва да преминат през още 4, за да могат да станат договорни партньори. Без специалност, те могат да работят единствено под ръководството на лекар-специалист, което донякъде спъва младите лекари. Но и заплащането в България е в пъти по-ниско от другите европейски страни. Новозавършилите, а и не само те, а и утвърдените специалисти да търсят реализация в чужбина или в други области около медицината като представители на фармацевтични фирми, занимаващи се с медицинска апаратура, но не конкретно медицина. Така че краткият отговор е „НЕ”.
Какви са вашите виждания за бъдещето на болницата?
Освен този проект, за който говорихме, на 4 април беше публикувано решението на оценителната комисия на изпълнителната агенция за малки и средни предприятия, където болницата беше представила друг проект и оценителната комисия го е приела. Проектът е по програмата „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 и е за въвеждане и сертифициране на системата за управление на качеството, съгласно международния стандарт и изграждане на болнична информационна система. Заедно с новата апаратура, ремонтните дейности, тази програма ще повиши качеството на административното обслужване и обслужването като цяло на наши пациенти. Чрез въвеждането на тази система за управление на качеството, ще се подобри болничната информационна система ще бъде УЕБ-базирана и в реално време всичко, каквото става в лечебното заведение. Не само по отношение на материалите, ресурсите, но и по отношение на пациентите, медицинската дейност и всичко, касаещо отношението на болницата с договорните партньори от НЗОК. Очаквам болницата да придобие по-съвременен облик и наистина да стане конкурентноспособна на пазара на здравни услуги.
Интервю:
Ерсин ИСМАИЛОВ