Великденско яйце
Apr 11th, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАПрез втората половина на 19 век /1885 г./ руският бижутер от френски произход Карл Фаберже изработва за император Александър III подарък за императрицата – сиво златисто яйце в черупка, украсено с двуглави орли със специален механизъм за затваряне. Във вътрешността му имало музикална кутийка, която при отваряне на яйцето, изпълнявала императорския химн. Много богати търговци проявявали интерес към изработката на този вид великденско яйце с черупки от чисто злато или малахид, понякога от платина, украсена с перли, брилянти и други скъпоценни камъни. Вътре те криели изненади – златни пиленца с рубинени очички, букетче теменужки, миниатюрен портрет в рамчица с брилянти. За тези яйца – щедьоври на Фаберже, се разнасяли интересни истории. Това накарало един италиански доктор на физическите науки Джакомо Даниел да изследва 8 такива яйца. С помощта на специален уред, той успява да открие, че тези минерали и скъпоценни камъни имат различно излъчване. Едни от тях изостряли интуицията на своите собственици, други успокоявали и зареждали с енергия, а трети предсказвали нещастия в семейството.
Такава е историята на тези великденски яйца, които били възприемани не само като бижута, но и криели магическа сила. Да се върнем в нашата действителност. В съвременните условия приготвянето на великденските яйца представлява практика с обреден характер и съчетава два вида художествена дейност – боядисване и рисуване. Знаем, че най-яркият символ на Великден е боядисаното яйце. Според народното схващане, когато е приготвено на Великден, то има лечебна сила. Рисуваните яйца са известни като „писани”, „шарени”, „пъстри”, „сторени”, „китени”, „плескани”, „перашки”, „кадънки”, „китанчета” и „подкитанчета”.
За произхода на великденското яйце има няколко версии. Началото е поставила Мария – Магдалена, която поднесла боядисано яйце на император Тиберий с думите:”Христос Возкресе” и така възвестила голямото събитие. Друга версия разказва, че когато Христос бил на кръста, враговете му го замеряли със запъртъци, които обаче по Божията воля като се допирали до тялото му се превръщали в здрави, хубави червени яйца. Според трета версия великденското яйце е остатък от някогашното пренасяне на жертви на боговете. За да направят яйцето по-вкусно, хората го потапяли в кръв от заклано животно. Боядисаните яйца са нещо красиво и вкусно. Има много техники и материали за това. Всяко сърце се радва на този празник и всеки човек го очаква с нетърпение, защото носи традиционните обреди, радост, веселие, богата, красива софра, грейнала от пъстри яйца и лъскави козунаци. Всички действия, свързани с боядисването придават особен емоционален колорит на великденските празници.
Стела Дакова – Стоянова