Парадът на цветята започва
Apr 4th, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАИ тази година в Балчишката университетска ботаническа градина /УБГ/ ще тържествува красотата на цветята, топлината, която излъчват техните багри, а знаменосци ще бъдат лалетата и другите двугодишни цветя. Отговорник за тях е Петя Георгиева.
А защо са определени като двугодишни? Защото се засаждат през есента на една година, а цъфтят през пролетта на следващата. Родината на лалетата е Средна Азия и са описани в персийската литература, а TULIPA /лат./ произлиза от персийската дума TULIBAN /тюрбан/. В УБГ ще цъфнат над 120 сорта лалета, от които 32 сорта за първи път, 10 сорта зюмбюли, 16 сорта нарциси, 30 сорта теменужки, по 3 – парички и незабравки, 2 – плюскавичета и един нов сорт минзухари. Всичките са умело съчетани, инвестирани са много средства и усилия, за да се защити челното място на обекта в България като предпочитано и многопосещавано място, не само като туристическа атракция, но и като учебен център. Характерното за тези цветя е, че цъфтят в началото на пролетта в продължение на 6 седмици.
Именно през този период градината е в своя апогей, изпъстрена с онези цветове и багри, които са планирани предварително, така че посетителите няма да останат ощетени, а само прелъстени от тържеството на цветята.
Другото, което е важно, че самият етап на цъфтене може да се предвиди така, защото има видове, които цъфтят веднага след снеговете и са последвани от други, които заемат техните места. По този начин в градината с луковични растения се осъществява една постоянна приемственост на цъфтежа. С многообразието си на цветове, форми, багри и структура луковичните растения са без конкуренция. УБГ с този тип растения е много по-ярка и по-впечатляваща от следващата я градина, когато фиестата продължава с едногодишните летни растения.
За да бъде градината впечатляваща със своите цветове и форми, трябва да се имат предвид много фактори – височина, багри, форми, период на растежа и.т.н. Добре е пролетните растения да имат близки периоди на цъфтеж, за да може пъстрата палитра да украси и запълни терена и зарадва всички ни. Всичко това се осъществява в два големи цветни партера /цветни килими/ в Разсадника и в Градината на Аллаха. Тук ще видим 15 разновидности от клас Диворастящи /ботанически/ лалета, които са в основата за селекция на съвременните видове лалета и са много ценни за колекцията.
Тази пролет в УБГ ще цъфнат цели три сорта черни лалета. Така се наричат и интересът към тях е много голям, още от 1672 г., когато в Холандия се обявява конкурс за тяхното отглеждане с награда 100 000 гулдена. В Европа лалетата са пренесени през 1554 г. , а в днешната им родина Холандия – през 1570 г. Именно там, в град Кукенхоф, близо до Амстердам, се намира и известният цветен център на лалетата, така че спокойно може да наречем нашата УБГ „българският Кукенхоф”.
Красив е полетът на стрелата, но никой не знае колко усилия коства това на тетивата, в лицето на Ина Манчева, Марияна Минчева, Петя Георгиева, Стилиян Борисов, Гинка Денева, Есна Рамадан…Благодарение на не само техните усилия и тази година ще ни изненадат с творческите си хрумвания, мозайката от цветове, осъществена на практика, веселите съчетания, пълни със слънце, тържеството на красотата, която излъчва природата.
Да не забравим да присъстваме на тържествената пролетна литургия на цветята в Балчишката УБГ, която поради студената зима може би ще се забави с десетина дни. Ние сме търпеливи и нетърпеливи едновременно. Ще почакаме заедно до Великден, когато ще започне парадът на цветята.
Георги ЙОВЧЕВ