Уникалността на магията
Mar 8th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАТя се намира в балчишката университетска ботаническа градина /УБГ/ и тържествува през цялата година. Като начало ще започна със студоустойчивите кактуси, другите кактуси и сукуленти, които са най-голямата атракция за посетителите, защото само нашият град предлага необходимите климатични условия, за да се отглеждат на открито, дори до -30 градуса. А нашата УБГ разполага с много богата колекция от тези видове и сме на второ място след градината „Троя”, намираща се в Прага. Само един от видовете опунция наброява 30 вида.
Отговорникът за кактусите и сукулентите Галин Радков ни посреща заедно с Петя Георгиева, Стилиян Петров, Марияна Минчева, Юлия Николова и управителката на УБГ Ина Манчева. Тук виждаме нови, непоказвани досега видове, които са интродуцирани тук. Това означава, че са резултат на целенасочена дейност на човека по въвеждане на диворастящи видове в култура там, където те естествено не се срещат. Именно в нашата Градина те са намерили подходящи условия за своето развитие – растеж, цъфтеж, семенност, дава свое потомство и издържа конкуренцията на местните видове, както и бързо приспособяване към климатичните условия. Всичко това можем да видим целогодишно в „Разсадника”, „Градините на Аллаха”, „Оранжерията”, която е от 2009 г. с площ 800 кв.м. с цел съхраняване и целогодишно експониране на най-възрастните екземпляри от едро размерните кактуси и сукуленти, както и на маломерните. В новата градина с площ 5 868 кв.м. са разположени Opuntia komressa, Opuntia erinacea var,utahensis, Opuntia engelmanii и други представители на сем. Cactaceae, Yucca filamento sag, Yucca gloriosa, различни видове Semper vivum, Sedum – общо към този момент към 50 вида. Колкото до сукулентите /лат. Сукулентус-сочен/. Това са растения със сочни и месести листа и стъбла /алое, кактус, агава и др./Именно те са се приспособили в условията на минимална влага, тук са включени представители на над 40 семейства, които обитават скалисти терени и полупустини. В Балчик има над 1 500 вида, а от май до октомври са изложени 30 вида от едро размерните кактуси и сукуленти. В този момент кактусите спят своя зимен сън, а сукулентите цъфтят. Когато дойде лятото потъват в летаргична почивка.
Кактусите са разпространени в Северна и Южна Америка, като всички са сукуленти, но не всички сукуленти са кактуси. В Балчишката ботаническа градина най-високият кактус е Абисинската млечка, като в сърцевината и тече млечен сок. Кактусите в експозицията са представители на рода Опунция, внесен за пръв път в Европа от Христофор Колумб. С големите си размери се отличават Opuncia tomentosa, Opuncia fikus, Opuncia macroacantha, Cylindro puntia. Особен интерес представляват видовете от сем.Столетникови, като от Агаве Американа се произвежда текила.Тези кактуси цъфтят веднъж в живота си, както в песента на нашата М.Хранова, после умират. На всички хора пожелавам такава съдба – желаната стогодишнина.
За всичко горенаписано трябва да благодарим на д-р Кр.Косев, директор на ботаническите градини в България, възпитаник на катедра „Ботаника” към СУ „Св.Кл.Охридски”, специализирал 3 г. в Англия, притежаващ диплом от Кралските ботанически градини в Лондон.
Не трябва да забравяме думите на проф.д-р Ив.Илчев, ректор на СУ „Св.Кл.Охридски”, който преди 2 г. по повод 55-годишнината на УБГ заяви: „Именно тя ми дава повод да следвам примера на бизнесмена Норман Бродски, който веднъж отбелязва, че най-висшият комплимент за него било, неговите възпитаници да се отделят от компанията му и да започнат да се конкурират с нея. Та той винаги им пращал букет, пожелавайки им всичко най-хубаво. А букетът бил от кактуси, разбира се!”
Нека подържим този букет заедно, защото в следващите броеве ще започнем парад на пролетни цветя – лалета, теменужки, нарциси, зюмбюли, парички, незабравки, които красят Ботаническата градина.
Георги ЙОВЧЕВ