Ротарианците – за пример на политици и дипломати
Feb 29th, 2012 | От Marusia | Category: ДРУГИРотари организацията в Балчик отбеляза 107-годишнината на световната организация, създадена на 23 февруари 1905 г. в Ню Джърси от адвоката Пол Харис. Целта е организацията да бъде в полза на обществото, без комерсиална нагласа, толерантна към политическите, расовите, етническите, религиозните и други различия между хората.
Как определяте Ротари, Вие като председател на ротарианската структура в Балчик, г-н Феодотов?
Ротари е най-голямата частна, неправителствена организация на лидери от различни професии. През 1942 г. е учредител на ЮНЕСКО, а от 1947 г. е в основата на създаването и със статут на съветник в ООН.
Кои са първите и най-известни ротарианци?
Ротарианци са били Нил Армстронг, Уинстън Чърчил, Тур Хейердал, Франц Лехар, Едмънт Хилари, Уолт Дисни, Джон Кенеди и стотици всеотдайни членове, обединени от духа на приятелството и безкористната служба на човечеството.
Известно е, че ротарианците са богати хора и даряват свои средства за значими дела.
Да. Ротари е вложил от 1985 г. досега над 1.6 млрд. долара, за да унищожи полиомиелита в световен мащаб, което представлява най-голямата подкрепа от страна на частния сектор за глобална здравна инициатива. Главни партньори по този проект са Световната здравна организация, УНИЦЕФ и Американските центрове за превенция и контрол на болестите. Над 2 млрд. деца са имунизирани против детски паралич за последните 25 години.
Посочете интересно дарение на богат ротарианец.
На предизвикателството на Бил Гейтс – един от най-успелите хора на земята и неговото дарение за Програмата „Полиоплюс” от 355 млн. долара, ротарианците събират над 200 млн. долара и през януари т.г. обявиха последния етап от пълното унищожение на детския паралич.
Каква е българската история на Ротари Клуб?
През 1991 г. България се връща към Ротари, благодарение на паметта, която ни оставят нашите първопроходци, начело с първия български ротарианец Събо Николов, паметта за осемте Ротари клуба от 1933 до 1941 г. и за самостоятелния дистрикт, който сме имали през 1940 г. Сега в България има 85 клуба във всички големи градове, а половината от тях са създали формации на млади лидери Ротаракт и Интеракт. С този свой капацитет България е най-бързо развиващата се нация в Ротари и заслужено получи статут на самостоятелен Дистрикт 2482. Българските ротарианци са гарант за мира на Балканите. В този сложен и исторически обременен с проблемите си регион се реализират големи съвместни проекти, гради се приятелство и доверие между ротарианците за пример на политици и дипломати.
Разкажете за Балчишкия Ротари Клуб.
Нашият клуб има над 10-годишна история. Ние сме засега 22 члена, за съжаление няма жени. Избрани сме според класификатор, който не допуска повече от двама души от една професия, за да няма конкуренция и изостряне на взаимоотношенията. Председателстваме по две години. Аз съм председател до 30 юни, когато постът ми ще се заеме от друг. Клубът ни е много деен. Известни са нашите лекоатлетически кросове „Не на дрогата”, които провеждаме от пет години и вече и в Оброчище. Издържаме от 4 години с финансови средства един курсант във Военното училище във Варна. Четири деца на наши ротарианци са членове на Ротаракт Варна. Задълбочаваме сътрудничеството си с клубове в Русия, Турция и Румъния. На 24 февруари сме гости на 10-годишнината на Ротари Мангалия. Нашият чартър председател Тодор Тодоров получи почетна значка „Пол Харис” за особени заслуги на ротарианското движение.
В заключение искам да кажа, че ротарианците са готови да влагат средства в значими дела, защото целта на организацията е всичко да се прави в полза на хората.
Интервю: Маруся КОСТОВА