Екскурзия в Библиотеката
Feb 15th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАЕдна снимка „Пред библиотеката” от ученическите ми години ме провокира да направя „моята малка екскурзия” в библиотеката при НЧ „П.Хилендарски” гр.Балчик. Исках да узная как през годините се е развивала библиотечната дейност. Имам и личен мотив да се интересувам много повече, защото библиотеката е тясно свързана с професионалната ми кариера. Заемала е важно място в подготовката и обогатяване на светогледа ми. Винаги тук съм намирала добър прием и помощ в осъществяване на различни инициативи с учениците. Затова съм благодарна на Румяна Калчева /гл.библиотекар/, Пенка Христова /ДО/, Величка Цветкова, които завършиха своята трудов път и заслужено се пенсионираха. Дейността продължават Иванка Томова, гл.библиотекар с 24 г. трудов стаж, Атанаска Стоева /отдел „Обработка”/ и новото попълнение специалисти в библиотечното дело Мариана Радева, Магдалена Върбанова, Боян Томов /компютърен оператор/. Разходката ми започна първо от Заемната за възрастни.
Иванка Томова сподели следното: „Основните насоки, по които работи библиотеката е разширяване и обогатяване на фонда, справочно- библиотечно и библиографско образователни и консултантски услуги, осигуряване равен достъп на всички потребители. По проекта „Глобални библиотеки” бе създаден Информационен център, оборудван с мултимедиен проектор, екран, лаптоп. Доставени са 5 компютъра, разположени в двата отдела. Освен оборудване с техника главно направление в работата ще бъде обучението на библиотекарите в селищната система, което ще продължи и през 2012 г. Всички курсисти получиха диплом за професионална квалификация. Оценявам ролята на компютрите като голяма придобивка, защото се ползва безплатно и единственото условие е да си читател, като по този начин ще се привлекат нови потребители. Разполагаме с над 50 300 библиотечни единици. През последните 2-3 години броят на читателите се е увеличил. Отчитаме, че през 2011 г. посещенията са 7 120, а заетите библиотечни материали са 15 270. И в двата отдела се правят справки по теми, зададени от потребителите. Имаме календар „Бележити годишнини, дати, събития” и правим необходимото за разясняването и популяризирането им. Включихме се в националната кампания за възраждане на българските библиотеки и маратон на четенето. Пазят се и се съхраняват архивни краеведски документи, подвързва се и местният печат – в.”Балчик” и в.”Балчишки телеграф”. От 1964 г. се съхранява и Държавен вестник. Сводният каталог на библиотеките на общината се поддържа в отдел „Обработка”. От 3 години съществува и електронен каталог, в който са включени 5 000 тома. Подпомагеме дейността на филиалите в селата Гурково, Дропла, Змеево, Кранево, Соколово и Оброчище. Четири от селата и кв.”Левски” са включени в проекта „Глобални библиотеки”. Взаимодействаме си активно с ОДК Балчик, училищата, Литературен клуб „Й.Кръчмаров”, Клубовете на пенсионерите и др.”
Събеседването ни тръгна в посока на спомените от изминалите години за различни инициативи: „Влез във всеки дом”, „Екскурзия в библиотеката”, читателски конференции, срещи с писатели и мн.др. Спомням си, че когато започнах работа като учител, едно от изискванията беше при посещение в домовете на учениците да отбелязваме има ли библиотека в дома, какви книги чете ученикът, каква е ролята на семейството за възпитанието на художествен вкус. Незабравими ще останат откритите уроци в библиотеката при ч-ще „Свобода” с.Гурково, радиопредаванията, срещата с писатели и местни творци, карнавалните шествия по време на Седмицата на детската книга, литературно-музикалните програми по повод бележити годишнини и др. с активното участие и съдействие на библиотекарката Янка Марчева, която за съжаление не е вече между живите.
За мен библиотекарят не е само техническо лице. Той трябва да познава индивидуалните интереси и особености на малките читатели. Задължен е да се грижи за популяризиране на новите книги чрез различни, интересни и привлекателни форми като повишава детската активност, насочва и ръководи детските читателски интереси. В този смисъл Детският отдел при библиотеката осъществява активна дейност в подкрепа на образователния процес и извънучилищни инициативи.
В отчета за 2011 г., представен от библиотекарката Мариана Радева за по-достоверна информация прочитам: „ През 2011 г. са регистрирани 224 читатели, на възраст от 6 до 14 г. Общият брой на посещенията са 2 145, а на заетите библиотечни материали – 4 167, от които 3 787 книги, а 380 – периодични издания. Извършени са 65 справочно-информационни начинания, 43-масови мероприятия за поощряване на четенето и специално отношение към книгата. По повод на различни годишнини от рождението на популярни детски писатели бяха представени 13 витрини, 5 изложби, 18 колективни четения.
Маратон на четенето в ОУ „Св.Св.кирил и Методий”, четвърта група при ЦДГ „Здравец”, втори клас при СОУ „Хр.Ботев” и ЦДГ „Чайка”. По случай 2 април – Международния ден на детската книга се проведе инициативата „Деца четат на деца” в ЦДГ „Чайка”. Младите актьори от клуб „Актьорско майсторство” при читалището не само четоха с чувство приказки на четвърта група, но и представиха откъс от своята пиеса „Чими” по В.Априлов. Интересни бяха и шоу-програмите „Море от любов” в ЦДГ „Здравец” за 8 март, Happy Halowen в ДО, където децата се превъплътиха в любими детски герои от приказки. Деца от различни възрасти изработиха сурвакници под звуците на коледни песни. Клуб „Приятели на библиотеката” предколедно четоха зимни приказки и стихотворения.
„Не минава празник без участие на ОДК Балчик – споделя Мариана Радева. Най-хубавите рисунки на децата станаха постоянен интериор.” Самата обстановка в ДО на библиотеката е по-раздвижена. Компютрите се ползват с интерес от децата. Обособен е кът за занимания, четене, рисуване. Всички библиотечни служители споделиха становището, че библиотеката като място за съхраняване и попълване с книги е изиграла своята роля. Тя трябва да се превърне в информационен център. Това е бъдещето.
Отговор на въпроса: „Каква е ролята на електронния каталог” получих от Атанаска Стоева от отдел „Обработка”. Тя сподели със задоволство, че тази програма, която е закупена, следи и подпомага процесът на инвентаризация, улеснява търсенето и работата на библиотекаря, дава възможност да се изискват справки за всички нормативни документи бързо. За 2011 г. имаме 863 тома за цялата централизирана библиотека, разпределени в библиотеката при ч-ще „В.Левски” и филиалите. Направени са 336 тома дарения. От тях най-много са на фондация „13 века България”, а издателство „Рива Дайджест” чрез фондация „Биопрограма 2000” дари детски справочници и 2 курса по английски език за начинаещи. Издателска къща „Славена” от гр.Варна е също сред дарителите. Има и много местни дарения.
Всички сме убедени, че прочетената книга с ярко изразени художествени образи, оставя дълбоки следи в съзнанието на читателя и го учи да възприема явленията в живота през призмата на художественото виждане, но тя трябва да се пази и нейната молба е „Пази ме, както пазиш очите си, защото без книги би живял в мрак, както без очи!”
Завършвайки моето пътешествие в света на книгата ми се иска да кажа: Който не е посетил библиотеката, да го направи. Непременно!
Стела ДАКОВА