Състояние на пчелните семейства по време на зимен покой
Feb 1st, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАОт месец октомври, след правилното заземяване, състоящо се от подреждане, центроване и лекуване на пчелното семейство от кърлеж и варотоза, пчелните семейства трябва да бъдат в пълен покой. За да иззимуват пчелните семейства трябва да бъдат много добре подредени върху хранителните запаси от мед. Извършваните зимни подхранвания по необходимост се правят със закупена или подготвена твърда храна – кърмова маса или захарно-белтъчна храна.
По време на зимния покой жизнената дейност на пчелите е сведена до минимум. Те не отглеждат пило, а се събират плътно и образуват зимно кълбо. Пчелите изразходват много икономично храната за поддържане на температура кълбото. През зимата пчелите извърщват два вида облитания – ориентировъчно и очистително.
Очистителното облитане най-често става в края на зимата, когато има топли дни и външната температура достигне на сянка 12-13 градуса. Пчелите го извършват с цел изхвърляне на събраните по време на зимуването в дебелото им черво екскременти. По начина на очистителното облитане пчеларят може да съди за моментното състояние на пчелните семейства.
Ориентировъчното облитане правят младите пчели за придобиване на рефлекси относно разположението и местоположението в пчелина. При това облитане пчелите се освобождават от събралите се несмлени вещества в дебелото им черво. През зимните месеци пчеларят периодично посещава пчелина с цел да се извърши външен оглед на пчелните семейства и ако е необходимо да се направи прослушване с каучуков маркуч, за да се почистят капаците от сняг, а също и входовете. Изваждат се умрелите пчели с тел. През зимните месеци трябва да се започне ремонт на резервните кошери и инвентара, да се бракуват старите пити, да се дезинфекцират кошерите и пчеларския инвентар и да се подреди склада. Сковават се рамки и се опъва телта.
Тъй като най-големите вредители са мишките, от ранни зимни месеци се поставят миши предпазители, залагат се капани и химични отрови в складовете и района на пчелина. Мишките проникват в кошера, безпокоят го, правят отвори в питите, зацапват ги, консумират от пчелния мед и прашец. Повреждат отоплителните материали зад предградната дъска или горната дъска, където често правят гнезда. При преглеждането се виждат изгризани трупчета на пчели, части от тях – крила, крачета и др. При такива случаи в първия топъл ден пчелното семейство се преглежда, дъното се почиства и обгаря с газова горелка, отстраняват се повредите и се поставят чисти пити с мед и прашец. Подменят се и отоплителните материали.
Още в ранна пролет пчеларите трябва да не забравят, че трябва да се пререгистрират и като земеделски производители. Срокът е до 25 март. Трябва да подадат и данъчна декларация.
Въобще за пчеларите и през зимните месеци има доста работа. Ако искат следващата пчеларска година да бъде успешна и медоносна, трябва да я свършат.
Славчо КОЛЕВ