Парадокс
Nov 16th, 2011 | От Marusia | Category: ДРУГИ, ПОЗИЦИИ, ПОЛИТИКАВ дните когато България избираше своя президент се надигна общо недоволство срещу НОИ. Причината бе обявеното вдигане на минималната работна заплата и разпратените писма със задължения на майки, записали децата си на детска ясла преди изтичане на 2 г. на децата им. Родителите смятат, че след като са намерени средства за вдигане размера на минималната работна заплата е логично да се осигури и вдигане на детските надбавки, но властимащите не смятат така. На 28 октомври една от протестиращите майки пред парламента споделя: „ Моят син съм го пуснала на ясла на година и осем месеца. Значи за 4 месеца трябва да върна хиляда и няколко лева на НОИ. Три години по-късно ме уведомиха, че трябва да върна 800лв. и лихви 400лв. Не знаех, че нямам право да запиша детето си на ясла, тъй като майчинството си го получавах от работодателя.”
Разбира се, протестиращите засегнаха и други болни проблеми като нищожните обезщетения на безработните и самотни родители, таксите в детските заведения и скъпоструващите учебници и ученически пособия на децата.
След много репортажи по телевизията и пресата по темата, майките, чиито задължения висяха с лихви на НОИ бяха опростени , а другите проблеми си останаха проблеми както преди, но без решение. Истината е, че неяснотата в закона и липсата на гласност са причина всички тези родители да протестират, защото никъде в закона не се прави разлика между майки, записали децата си на детска ясла и такива, изоставили децата си в специализирани институции, изцяло на грижите и издръжката на държавата.
Парадоксално е, че посещението на дете в детска ясла се счита за отглеждане. Парадоксално е, че детски надбавки от 35лв. в държава, където хлябът и млякото са по левче и се смятат за достатъчни. Парадоксално е на фона на 240лв. , а от скоро и 270 лв. мин.работна заплата учебниците по английски за осми клас да струват 120лв. , а таксите в детските градини са някъде и по 60-80лв. тавана. На всичкото отгоре в големите градове много майки са принудени да отглеждат децата си в къщи и да не работят, защото места в детските градини няма. Парадоксално е, парадоксално е, парадоксално е ….парадокси, колкото щеш по темата, но най-големият е, че сред всички тях ние искаме просто да отглеждаме нормално децата си.
Георги Зл. Георгиев