Дали изборът е добър?
Nov 9th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИ, ПОЛИТИКАНа 23.10. 2011г. българските граждани трябваше да дадат своя глас за избор на президент, кмет на община и общински съветници. Първият тур не беше окончателен за президент и кмет в много от общините. Затова се наложи на 30.10 да се проведе втори тур. И ето, че ден преди балотажа, в деня на размисъл, десетки граждани протестираха против нарушенията на първия тур и поискаха нови, по-демократични избори. Участниците нарекоха шествието „ Походът на откраднатите гласове”. В телевизионно предаване председател в изборна комисия казва: „ Законът е безумен! Написан е или от много глупави хора, или от садисти, или е вратичка за фалшификации”. Безумно много членове на изборни комисии отказват да присъстват на балотажа с аргумента, че работата и прекараните часове са много, а заплащането, което ще получат- малко.
Разбира се, както обикновено се случва в България, това шествие приключва просто ей така, а думите на председателя на изборната комисия се приемат като някакъв си коментар, на който никой не обръща съществено внимание. Инспекцията по труда не реагира на думите на хората, които 24 часа са будували в избирателните секции , а след това отиват на работа.Сигурно защото става въпрос за избори, а не за някое шивашко цехче в провинцията. Органите, които трябва да вземат мерки си затварят очите и….нищо.
Всъщност всеки жител на държавата е наясно как се случват нещата. И какво сходство с времената, описани от Алеко Конктантинов преди повече от век!
През последните години обаче България така или иначе се бе откъснала в голяма степен от това сходство. Тъй че случващото се по-скоро на изборите 2011г. не е толкова израз на някаква политическа традиция у нас, колкото на характерни черти на днешното българско управление. Аз смятам обаче, че не е толкова важно как се случва това, а защо се стига дотам. В многото години след комунизма в родината ни се случваха много абсурди. Много от нас помнят времето на биячи и мутри, време, в което ценностната система на цял народ бе обърната с главата надолу и отново се питам: Дали 40 години живот в рамки и норми не е виновен за всичко това? Дали ограниченията, налагани на младото поколение, всъщност не родиха по-късните абсурди, случващи се в държавата? Или пък неразбирането на дадената свобода е виновна за всяка нередност? Как по дяволите да се отървем от мръсотията на по-горните етажи на властта? Правомерна и честна ли бе изборната битка на ГЕРБ? И най-важното, какво ни чака от сега нататък?
Това, разбира се, са въпроси, на които аз не мога да отговоря, а и едва ли е възможно някой да го направи. За един е правилно това, което за друг не е. Измамниците се гордеят със скалъпените далавери, а тези, дето знаят това, са се научили от 20 години да се правят на ни чули, ни видяли. Едно обаче ни предстои със сигурност – да видим през следващите години дали изборът на България е бил добър.
Георги З. ГЕОРГИЕВ