31 октомври – Международен ден на Черно море
Nov 2nd, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАЕдна постъпка променя всичко
В съвременния свят все по-често чуваме за вредите, които нанасяме на околната среда. Човечеството води неравностойна борба с природата, неосъзнавайки, че вреди единствено на себе си. Застанали пред морето, ние се чувстваме незначителни. Смятаме, че нашата вреда е нищожна и по никакъв начин не може да промени екосистемата. Забравяме факта, че една постъпка променя всичко.
Хората, които приемат присърце съдбата на морето едва ли ще забравят зимата на близката 2007 г., когато в акваторията на Азовско и Черно море се изливат стотици тонове петрол след аварията в Керченския залив. Капитанът на танкера, разбира се, е невинен. Невинен, който осъжда над 30 000 птици и други морси обитатели на смърт. Това ни кара да се замислим колко „компетентни” техници и корабостроители са одобрили танкера, който пренася потенциално оръжие за екологията. Ето как една постъпка може да промени всичко в отрицателна посока. Морето е един различен свят, чиито „жители” са много по-малко от хората, които го приемат за даденост и първа цел за експлоатация. Ние всеки ден „общуваме” с този свят. Кораби кръстосват бреговете му, сонди достигат дълбините му, промишлени и отходни води се изливат ежедневно. Ако хипотетично обитателите му се превърнат в хора, каква ли присъда биха отредили на вредителите?
В последните години зачестяха случаите на мъртви делфини по бреговете на Българското черноморие. През изминалото лято и аз имах неприятната чест да стана свидетел на тази принудена смърт. Край един от плажовете на моя роден град Балчик беше изхвърлен малък делфин, с размерите на шаран. Смутените туристи с жал отминаваха малкия труп на бозайника, а служителите на комплекса се погрижиха да покрият случая бързо, за да избегнат разследване на природозащитници. В последствие научих, че застрашеното животно напада рибарските мрежи с цел да изяжда улова. Там намира и смъртта си. Жестоката истина е, че рибарите не се церемонят да ликвидират виновника, навлязъл в „неприкосновените капани”. Ето как, в един или друг момент, с постъпката си, можем да станем съучастници на деяние, което не опира само до моралния избор, а се наказва от закона. Закон, който трябва да пропълзи по „магистралата” от незагрижени хора, за да достигне виновника. Възможно ли е това? Може би когато започнем да виждаме делфини само в делфинариума.
Но и в най-мрачната статистика винаги се вижда лъч светлина. Нараства броят на доброволците и природозащитниците, което е добра новина и за морето. През 2009 г. имах удоволствието да присъствам на честването на Деня на Черно море – 31 октомври. Тогава много млади хора от България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция оформиха контурите на морето, като отделни представители отправиха призив към неговото опазване в бъдещите години. Това е показател, че младото общество, в което са надеждите за един по-добър свят, с постъпките си, започва да променя всичко.
Ерсин ИСМАИЛОВ