Живописните откровения на Неделчо Нанчев
Oct 19th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА40 великолепни пейзажа, малък формат, украсиха Художествената галерия в началото на септември. Те са дело на един талантлив творец – художник, режисьор и оператор, с когото можеш да разговаряш часове, разглеждайки изложените картини. Това е Неделчо Нанев, чието име често се среща и в надписите на много български игрални филма/”Любимец 13”, „Бъди щастлива, Ани”, „Крадецът на праскови”, „Иван Шишман”и др./ като художник и на повече от 50 документални филма като режисьор и оператор. Увлечението по киното не е попречило на другата страст на този човек – рисуването. Между подготовката на филмите, в почивките, той грабва малките платна и четките – така се раждат миниатюрните пейзажи. И тъй като голяма част от филмите са снимани тук, в Балчик /”Българският Холивуд”/, то е обяснимо защо в повечето платна откриваме живописните баири на Балчик, плажа, морето, малките улички, кътчета от Двореца.
Авторът, увлекателен събеседник, споделя, че в картините си влага свои мисли и чувства, които го вълнуват и би искал да усетят и зрителите. Затова определя пейзажите си като послания, изразени не с думи, а с четката, с изкуството на боите. Художникът, дългогодишен преподавател в Художествената академия по цветознание, не престава да се вълнува от темата за цветовете и техните съчетания, за богатството на палитрата от цветове и овладяването им, което е условие за една сложна живопис. Вълнения, които зрителят непременно ще открие в малките пейзажи на Неделчо Нанев, ще се възхити на нюансите и богатия колорит в творбите му, пресъздали с много обич неповторимата красота на Балчик, Созопол, Каварна, на трогателната хубост на циганската махала, рибарските лодки, на даляните, на подсказаното човешко присъствие с малките фигури. Не може да не се трогне зрителят от тези колоритни откровения, издаващи тънката чувствителност та един творец с впечатляващо майсторство, със страст към изкуството, с неизменна любов към рисуването. Пейзажите, създавани в продължение на много години /от 1959, 1961, 1970, 2001, 2009/ носят белезите на един утвърден стил, а дори и рамкирането им подсказва, че са дело на отговорен художник, който уважава почитателите на това изкусително изкуство. Нещо повече. Художникът е човек с будна съвест и вярва в гражданското общество, което пази и създава културата, задоволявайки духовните си потребности.
Балчишките почитатели ще очакват с интерес следващата изява на Н.Нанев – изложба „Спомен за Сахара”, акварели от времето, прекарано в Алжир като преподавател по живопис.
Мария АНДРЕЕВА