Една традиция се възражда
Oct 19th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИИма една дума със значение на нещо, което носи информация. Това е думата „новина”, за която могат да се дадат различни определения, но едва ли е необходимо да ги изреждам. По-важното е, че новините си ги създаваме, отглеждаме, разпространяваме, радваме се и скърбим. Но те са ни необходими, защото в тях се оглежда самият живот. Една интересна новина, свързана с възраждане на българската традиция, си заслужава човек да узнае.
В създадената с много любов и усет етнографска сбирка в кметство с.Гурково прочетох една грамота, на която пишеше „Старопрестолна грамота”. Разбрах, че тя е връчена лично от кмета на гр.В.Търново д-р Румен Рашков на фолклорния състав на кметство Гурково за участие в Кулинарния фестивал „Пъстра трапеза на гости на Велико Търново”, състоял се на 17 септември. Самият фестивал се е провел в две части: кулинария и народни песни, танци и обичаи. Село Гурково е единственият дебютант от всички състави и се е представил с два обичая – „Годеж” и „Седянка”.
Помолих ръководителката Албена Христова Войчева – Петкова да ми разкаже нещо повече. Тя беше любезна да сподели вълненията, притесненията, всички перипетии около подготовката и участието във фестивала. Първо изказа своето удовлетворение и благодарност към жените – самодейки: Тодорка Ив.Трошева, Йорданка Т.Сандева, Росица Ж.Димитрова, Василка М.Митева, Савка Ст.Младжовска, Стоянка Т.Душкова, Радка К.Георгиева, Иванка Ж.Христова, Добра П.Добрева, Стоянка Д.Георгиева, Анка Д.Морянова, Атанаска М.Петрова, Глогинка Ст.Янакиева, Мина П.Джилянова, Божанка К.Георгиева, Банко Г.Мънчев, Стефан Ст.Петелев, Златка М.Стоилова.
„Отидохме с целия декор, който се изисква за такова представяне. Приготвени бяха две пити, печено пиле, зелеви сарми, вино, ракия и стара посуда. Всички жени бяха облечени в носии, характерни за с.Гурково. Преди да излезем на сцената, дойдоха репортери от местните телевизии и преса, които бързаха да заснемат всичко. Представянето ни трогна цялата публика. Организаторите на фестивала споделиха, че от години не са виждали такова емоционално и богато представяне на автентичен обичай. За обичая „Седянка” бяха изпети 6 народни песни. Приготвихме пуканки, ошаф, домашен локум, селски курабии. Най-възрастната жена Йорданка Сандева предеше на хурка, Радка Господинова беше на дарака, Глогинка Янакиева на въртяжката, Станка Душкова – мотовилката, Минка Джилянова чепкаше вълната, а тодорка Трошева пресукваше преждата. Другите жени плетяха – кой на една, две, пет куки и през цялото време си разказваха случки от своя живот. Най-интересното при обичая „Годеж” беше представянето на момента – „Крадене на мома” и даровете от страна на сватовете. Когато жените запяха добруджанския химн, цялата публика избухна в бурни овации, което тръгна до сълзи всички.
Подготовката започна през месец април. Събирахме се два пъти в седмицата за по два часа. Всичко това нямаше да се случи, ако не беше голямата подкрепа и съдействие и вяра на кмета Т.Георгиев, за когото възраждането на тази традиция е било отдавнашна мечта.”
Ръководителката Албена Войчева продължи да ми разказва. Цялата сияеше. Очите и светеха. Тя преживяваше отново всичко. Нейното вълнение се предаде и на мен. За миг потънах в тази атмосфера и съжалих, че не съм била с тях. Предстои подготовка и на други народни обичаи, които ще бъдат представени пред чужди туристи. Искам да им пожелая много здраве, късмет, кураж и сила в това благородно начинание за популяризиране на народното творчество и бит.
Стела ДАКОВА