Новата учебна година през погледа на директорите
Oct 5th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИИнтервю с директорите на СОУ “Христо Ботев”, ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” и ОУ “Антим 1”
Въпроси към интервюто:
1. Какви са очакванията Ви за предстоящата учебна година?
2. Какъв е броят на първокласниците в сравнение с предходната уч.г.?
3. Има ли и колко са приетите след 7 клас Ваши възпитаници в училища извън Община Балчик?
4. По време на лятната ваканция бяха ли направени ремонти за подобряване материално-техническата база на училището?
5. Какво е вашето мнение за бързото развитие на модерните компютърни технологии и вече наложителното им внедряване в образователната система. Според Вас повече помагат или повече пречат на учениците ?
— Стойка Владова, директор на СОУ “Христо Ботев”
1. Оптимистични. Успяхме да направим два хубави 9-ти класа и 2 първи класа.
2. 40 на брой. Една паралелка повече, благодарение на добрата работа на г-жа Жоржета Пищалова с родителите на децата, още в детската градина. Тя успя да доведе при нас една цяла група от там. Смятам, че интерактивното обучение в І клас, което предлагаме, също е повлияло.
3. Това е въпрос, по-подходящ за т.нар. елитни училища (дава пример – ОУ „Св. св. Кирил и Методий). Аз имам двама ученици, които кандидатстваха. И двамата са приети. Да кажем 100%. Другите деца просто си решиха да останат и да продължат образованието си тук.
4. От страна на общината не. Само със собствени средства. Изцяло подновихме стаите за І клас. Бяха закупени нови чинове. Направихме и други промени с интериора. Успяхме да закупим още техника, изцяло с бюджета на училището. Всички стаи са почистени. Където се налагаше, бе направено и освежаване и пребоядисване
5. Който иска да чуе мнението ми, нека дойде и види колко стаи имаме за интерактивно обучение – 16. Оттам е ясно какво е моето мнение. Компютърните технологии винаги помагат. Но всичко зависи от това кой стои зад клавиатурата.
— Станислав Николов, директор на ОУ “Св. Св. Кирил и Методий”
1. Тази учебна година очаквам да продължат реформите в нашата образователна система, които да доведат до по-високо качество на подготовката на учениците.
2. Тази година първокласниците са по-малко, но нашите очаквания са, че следващата и по-следващите години броят им да нарастне.
Имаме данни за повишена раждаемост през периода на годините, в които са се родили нашите бъдещи първокласници. Двете паралелки определено ще се запазят. Такива са и нашите стремежи.
3. Имаме 15 приети седмокласници извън общината с конкурсен изпит в профилирани гимназии. Това е значително голям брой, почти една паралелка. От една страна това е загуба за нашето училище, но от друга това е една голяма реклама, защото показва, че нашите възпитаници имат добра подготовка и добра основа, с която могат да се явяват на конкурсни изпити. Имаме информация, че те са показали много високи резултати (от 5 до 6; 5.50; 5.80 и т.н.). Това за нас е особена гордост.
4. През това лято ремонти не бяха направени с цел след като започне санирането на сградата по програмата за енергийна ефективност всички необходими вътрешни ремонти да бъдат следствие на санирането. Тогава можем да очакваме действия по подобряване на условията в учебната сграда.
5. Във всички случаи помагат. Компютърните технологии са нещо, което е създадено да служи на човека за по-бързо, по-качествено, по-лесно и по-богато предаване на информация.
Така че във всички случаи помагат. Дори е нужно още по-интензивното им развитие в образователната система, защо тя не може да се развива без върхови технологии.
— Румяна Петрова, директор на ОУ “Антим I”
1. За една по-успешна и ползотворна учебна година. Всички заедно ще работим за издигане авторитета и доброто име на нашето училище, за да може то да заеме полагащото му се място в образователната система. Използвам възможността да пожелая на всички ученици успешна учебна година и много смели мечти, дерзайте и не отстъпвайте от целите си.
2. През учебната 2011/2012 година около 50 първокласника чуха училищния звън за първи път, толкова бяха и през миналата. Първокласниците ще бъдат на целодневна организация, на вариант 2, при който часовете от задължителната подготовка се редуват с часове за самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих. Занятията на всяка паралелка ще се водят от двама учители.
3. Да, има – 8 ученици са приети в училища извън нашата община (І езикова гимназия Варна,V езикова гимназия Варна, МГ Варна, ПМГ Варна, ПГТ Варна, ЕГ Добрич, МГ Добрич,ПГИ Варна).
4. През ваканцията началните учителки с помощта на родители, спонсори и ученици освежиха своите класни стаи. Предстои ни през 2012 година да реализираме проект „ Подобряване на материалната база и училищния двор”, финансиран със средства от безвъзмездната помощ от японското правителство в подкрепа на структурните реформи в България. Ще се обособят индивидуални шкафчета за учениците, а училищната библиотека ще се сдобие с 3 на брой нови компютъра.
5. Сериозни са предизвикателствата , които информационните технологии поставят. Училището разполага с два компютърни кабинета с неограничен достъп до Интернет . Тази година учениците І-ІV клас се радват на 8 компютъра от висок клас с 27 инчови монитори. Разполагаме с мултимедиен кабинет. В няколко кабинета имаме монтирани проектори. Що се отнася дали технологиите повече пречат или помагат на учениците мисля, че повече помагат. Безспорна е помощта на компютъра в учебно-възпитателния процес.
В свежата утрин на 15 септември бе открита новата учебна година. За първокласниците тя бе толкова желана и дългоочаквана, за други – просто поредната година, в която трябва да преживяват ранното ставане, трудното изпитване и шарените бележки, а за бъдещите абитуриенти – финална права по пътя им към мечтите.
Този ден бе някак необикновен и светъл. Още от зазоряване се усещаше неговата специалност. С цвете в ръка и хиляди вълнения в душата, всеки ученик прекрачи прага на своя дом в търсене на нови знания, нови приятели и нови преживявания.
Училищни знамена, традиции и благопожелания. Това е нещото, което би запомнил всеки, решил да присъства на откриването на учебната година. Но в сърцето на ученика тези мигове са специални.
Мигове, които ще помни дълги години и носи в сърцето си.
Ерсин ИСМАИЛОВ