“Анини приказки” – мъдрост за малки и големи читатели
Jul 27th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 22 юли 2011 г. в Художествена галерия „Балчик” поетът Стефан Цанев представи седмото издание на своята книга „Анини приказки”. Нейният първи и единствен екземпляр е от 1973 г. „Историята на тази книга също е една приказка – споделя в предговора авторът. Преди много, много години дъщеря ми Анна замина да живее в Рим, беше 6-7 – годишна.
„Аз – малкият, тя – голямата” вече бяхме съчинили повечето от приказките, някои от тях бате Климбо (така децата по онова време наричаха артиста Климент Денчев) бе пял и рисувал по телевизията. За осмия и рожден ден с Климент решихме да и пратим в далечна Италия подарък – саморъчно написана и изрисувана книжка с неините приказки. Аз преписвах приказките на пишеща машинка (тогава компютри нямаше), Климент рисуваше между редовете, той рисуваше, аз пишех между рисунките… Беше август 1973 г.
В квартала имаше един стар книговезец , подвързваше дипломните работи на студентите, дадох му да подвърже книгата, изпратих я по пощата, минаха още много-много години и бях я забравил…
Миналата година прескочих до Париж, където сега живее Анна, от дума на дума си спомнихме за Климент, който наскоро си беше отишъл от този свят. Тогава Анна извади от огромната си библиотека една червена овехтяла книга, разгърна пожълтелите и страници – и аз изумях: Това беше онази саморъчно написана и изрисувана книга, която и пратихме преди 38 години !
„Тя винаги е с мен – каза Анна. – Цял живот сме пътували заедно. Това е най-скъпият ми подарък”
В художествената галерия всички умълчано слушаха автора, а преди това красивите и талантливи артисти Благовеста Митева и Мартин Гяуров, които изпълниха откъси от приказките. Димитър Кабаков сподели моменти от издателската работа и поднесе впечатленията си като литературен критик. Юлита Христова припомни анимационния филм на режисьора Анри Кулев от недалечното минало, направен по „Анини приказки”. Диана Димитрова показа на всички първото издание на книгата от 1976 г. , с което е възпитавала своите деца, а сега и внуци.
Стефан Цанев даде много автографи и написа пожелания на много деца,някои от които живеят в чужбина и ще получат книгата от свои близки, за да се почувстват българи и горди да я четат и препрочитат в годините напред.
„Цензурата вече я няма. С чувство на хумор трябва да си спомняме за онези времена и да се простим с тях” – каза в заключение неповторимия поет, писател и драматург Стефан Цанев.
Маруся КОСТОВА