Риболовът в Балчик – древен поминък на населението
Jul 27th, 2011 | От Marusia | Category: ВАЖНА
В древността риболовът е представлявал основен поминък на жителите на Белия град. Днес, след хилядолядолетия, това древно занимание все още привлича хората. Лодките до таляните, рибарите, наредени като броеници на пристанището и препълнения с прясна риба пазар са ежедневна гледка през летния сезон.
Много рибари с дългогодишна практика са избрали риболова с лодка като най-надежден. Те са посветили живота си на този древен занаят и водите на Черно море заслужено им се отплащат. Но едно е сигурно. Морето не е фабрика, която носи редовни приходи на лодкарите. Понякога то е доста щедро и ги дарява с добър улов, но друг път не ги допуска до себе си с бури и големи вълни. По време на лятото се наблюдава умерен улов, предимно на пасажни риби каквито са кефалът, сафридът и зарганата. Но през цялата година могат да се уловят попчета, които понякога са утешителна награда за ентусиазираните рибари. Но обезпокоителен е фактът за отсъствието на типичен за българското черноморие представител – калканът. Преди десетилетие тази риба донася добри приходи на лодкарите, като всеки опитен рибар е можел да се похвали с около тон калкан за цялата година. Ареалът на този вид е силно ограничен, поради многото кораби-тралове, които до преди няколко години усилено „раздираха” дъното за рапани, унищожавайки по този начин местообитанията на калкана. Сега тази риба все по-рядко може се срещне на пазара. Местните рибари разказват, че в рамките на тази година не са уловени повече от 200 кг. общо за всички. Единици са въдичарите, които могат да се похвалят с уловен калкан през годината. Друг обитател, който радва повечето любители на морето, е истински кошмар за рибарите. Напоследък топлите води на българското черноморие, вкл. и Балчик, привличат красивият морски бозайник – делфинът. Макар, че радва с грациозните си скокове късметлиите, успели да го видят отблизо, този обитател нанася поражения на рибарските мрежи, където преследва пасажните риби. Много рибари разказват как са издърпвали разкъсани и празни мрежи, а други – мъртъв делфин, заплетен в здравите въжета. Този бозайник е застрашен екземпляр в Черно море, затова лодкарите трябва да внимават за съответните санкции.
Въпреки всичко, малко са хората, които могат да инвестират в риболова с лодка или малък кораб, защото той е доста трудоемък и изисква време. Затова по-голяма част от жителите разполагат с въдица в багажника, която във всеки един момент може да влезе в употреба. В съботните и неделните дни пристанището, известно като „Вълнолом”, привлича много въдичари, привлечени от слуховете за „две кофи риба”. Лично аз споделям, че риболовът на въдица е доста атрактивен, защото понякога човек не знае каква риба ще издърпа. Конкретно в близките дни се лови най-вече платерина на бомбарда и иларии на плувка. Тези две риби са представители на поетапното развитие на кефала. Въдичарите с ентусиазъм очакват появата на зарганата през август и септември, защото нейния улов, повярвайте ми, е наистина вълнуващ. Нерядко в пристанището се лови сафрид, а на дъното почти винаги могат да се закачат попчета. Но има и рибари, които се решили да използват по-актрактивни методи за улов, а именно – подводният. „Въоръжени” с комплект за подводно плуване, който, разбира се, включва харпун, те обстрелват доста едри риби, като по този начин предизвикват удивлението на минувачите, а понякога и раздразнението на въдичарите с празна кофа.
Но ако за някои отговорността за поддръжката на лодка, чакането с часове и преследването на риби с харпун, им се струва непосилно, рибният пазар е идеалното решение. Там се предлагат поне 3-4 вида риба, уловена на същия ден. Температурите през летния сезон са доста високи, затова ако решите да си купите риба, направете го в ранните часове на деня. За финал приканвам всички за по-отговорно отношение към водите на нашето Черно море. Всяко едно замърсяване или злоупотреба, рано или късно, дава своя ефект върху морските обитатели. Затова нека кажем „Сбогом” на траловете и външните замърсители и „Наслука” на всички рибари.
Ерсин ИСМАИЛОВ