Пчеларството е поезията на земеделието
Jul 20th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАС тези думи започва разговора с мен дългогодишния пчелар Славчо Колев Иванов, учил 4 г. в Разград и в София, в Опитната станция по пчеларство. От своите учители, все хора на науката, той научава тънкостите на занаята.И така цели 43 години. До ден днешен се гордее, че знае как се постига майкопроизводството, което е най-трудното в пчеларството. Той е произвел около 250 майки, защото пчелното семейство не може без майка. Тя е душата на кошера. Благодарение на нея се организира целият ред и порядък в пчелното семейство.
Ползата от пчелите е особено голяма днес, както е било винаги. Само две селскостопански култури не се опрашват, това са пшеницата и оризът. Всички останали не могат без опрашване. На всеки тон 60 кг. повече идват от опрашването. Кооперациите имат голяма полза от пчеларите, те проявяват разбиране, но не плащат нищо за това – споделя Славчо Колев. Разбиране има и от горското стопанство. Тази институция е много стриктна в изискванията си да не се пали огън, да не се сече, да не се замърсява площта на временното пчелно стопанство. То е временно, защото зависи от пашата, с която се започва /рапица,кориандър, акация/, а после се премества на слънчоглед. Няма ги вече много от медоносните и други видове треви и цветя. Горски мед почти няма. Природата си отива, за съжаление. Идва времето, когато ще се налага да внасяме отвън семена за погубени от нас растения. Радващо е, че Горското отделя места за сеене на медоносни дървета – акация, гледичия, аморфа, смрадлика. Ако загинат пчелите, казва баба Ванга, 4 години след тях ще си отиде и човекът. Ето мъдростта, с която трябва да живеем – заключава Славчо.
Изпитва ревност балчишкият пчелар като вижда как каварналии са организирани. Имат клуб и голяма подкрепа от Общината. Идват им веднъж – два пъти годишно лектори от София. Имат място на пазара, където да продават продукцията си. В Балчик и ние, пчеларите, сме над 40 души, имаме влияние, но Общината не го използва. Разединени сме и уязвими, а дано младите се организират за по-колективен живот и да си съдействат.
Медът тази година е с благодатни количества. От кошер се получават по 20-25 кг.мед. Хубаво е и че балчиклии се научиха да ядат мед. Разбраха, че една шепа хапчета може да се замени с мед, ако навреме е започнато медолечение.
У Славчо Колев не умира надеждата, че за пчеларството ще се мисли в централен мащаб, както в миналите славни времена на Опитната станция по пчеларство, откъдето са излизали специалисти, които са запазили този древен занаят на хората.
Славчо Колев Иванов е посветил живота си на пчеларството и така вече 43 години. Наскоро се излекува от Лаймска болест, защото кърлежите са навсякъде в гората, където е и неговият пчелин.
Фото: М. КОСТОВА
Пчеларското облекло е задължително, особено за любители, какъвто е и авторът на статията
Всички пчелари мечтаят бързо да реализират продукцията си. Належаща е нуждата от магазин в центъра за продажба на мед и медни продукти
Маруся КОСТОВА