Клуб “Хинап” в Перник и Македония
Jul 20th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИЗа пореден път в Перник, кв.”Църква”, на 10-11 юли 2011 г. се състоя ежегодния V републикански фестивал на хората с увреждания. Участваха певчески групи, индивидуални изпълнители на музика, танци, хумор и поезия – повече от 80 състава и над 1600 участници от България и гости от балканските страни. Фестивалът, перфектно организиран под патронажа на кмета на Община Перник, се ръководи от авторитетно жури начело с певицата Мими Иванова и композитора Развигор Попов. В двата горещи дни те следяха с жив интерес, внимание и изненада певческите и артистични изяви на хората с дълготрайни здравословни проблеми и признаха затруднението си при определянето на наградите. Но затова пък бяха щедри – участниците получиха много заслужени дипломи, плакети, медали. „Уча се от Вас как да се забавлявам” – сподели певицата Мими Иванова. „Учете Вашите внуци на най-красивото нещо, което владеете – музика и поезия” – добави и развълнуваният Развигор Попов. Сред отличените бяха и двете певчески групи към клуб „Хинап” Балчик, които се явиха за трети път на фестивала и очароваха и публика, и жури с изпълнението и визията си. С песните на група „Неспокойни вълни” и фолклорен състав „Бяло цвете” приключи и конкурсната програма. Група „Неспокойни вълни” получи сребърен медал, „Бяло цвете” и 12-годишната Нина Узунова от с.Кранево – диплом. Специално за читателите на в.”Балчишки телеграф” Развигор Попов заяви: „Вие, синьо-белите от Балчик бяхте прекрасни”.
След приключване на фестивала балчишките групи преспаха в с.Ковачевци, а на следващия ден продължиха с екскурзия из Македония. Обядваха в прохладата на Дойрайнското езеро, разгледаха Дойран, където някога е воювал и ранен в черепа Гео Милев, а в жестока битка загива, изпълнявайки войнския си дълг един от най-нежните български поети Димчо Дебелянов.
Пътуването продължи до град Струмица, където бяхме радушно посрещнати и настанени в църковния комплекс „Св.Петнадесет Тиренополски мъченици”. Прекрасна нова църква с модерен хотелски комплекс, разкошно поддържан английски двор, с пауни и костенурки, асми от киви…Вечеря, закуска, обяд в манастира, винаги с молитва и благословия от любезния отец Димитър, който разказа интересната легенда за 15-те мъченици, проповядвали тук и кръщавали в християнската вяра, за което и загинали като мъченици. Отецът получи подаръци от Димка Малева, от Стойка Георгиева, която връчи туристически проспекти от Балчик и портрет на В.Левски.
Хубавите преживявания продължиха и на другия ден – посещение в град Радовиш на катедралата „Св.Троица”, построена като копие на „Св.Александър Невски”. Храмът е съвсем нов, с прекрасни стенописи и олтар, с разкошен двор като красиво оформен парк. А станахме свидетели и на част от голямата служба с мощен църковен хор, тъй като се празнуваше Св.Петър и Павел /Македонските православни празнуват по стария календар/.
Със смесени чувства продължихме към с.Вадоча, където посетихме църковния комплекс „Вадоча”, състоящ се от няколко големи храма, строени през вековете –ІV – V век, VІІ-VІІІ век и ХІІ век. Тук и в околността са отеквали стенанията на ослепените Самуилови войници /на около 15 км. по на юг, в Беласица/. Името „Вадоча” е променено по Титово време от „Вади очи”. История!
В центъра на богаташкия град Струмица гордо се изправя нашият Гоце Делчев с мисълта за културното сътрудничество между хората от цял свят.
Пътуването в слънчева, чиста и евтина Македония бе по покана на г-жа Ана Тараланска, председател на общинската организация на инвалидите в Перник и г-н Т.Георгиев от Областния съвет на инвалидите, които бяха наши гидове и дадоха всичко от себе си да видим, почувстваме и се възхитим на Македония. Не бива да се пропуска и благодарността към музикалната ни ръководителка Невелина Николова, към организаторката Д.Малева, и най-вече към общинското ръководство на Балчик, направило възможно участието във фестивала и незабравимото пътуване в Македония.
Мария АНДРЕЕВА