Пак предстоят реформи
Jul 13th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИ, ПОЛИТИКАНяколко умни глави обявиха, че преходът в България е приключил. Може и така да е. Дори преходът да е приключил, жестоките реформи в нашето общество тепърва предстоят. Реформи в най-болезнените сектори- здравеопазване, правосъдие, пенсионно осигуряване, образование и администрация.
Като се огледа човек какви услуги получава от държавата и с какво качество са те, започва да се пита защо въобще трябва да плаща данъци. Всеки втори българин е пропищял от “бързината и качеството” на административните услуги. Нивото на образованието е трагично. Реформите в здравеопазването и правосъдието са доникъде. И всички тези структури, от една страна, искат все повече пари, а, от друга, яростно се противопоставят на всякакви опити за реформирането им. Така наречената политическа класа ожесточено словоблудства за необходимостта от промени, но когато дойде време за приемането им, започва да се ослушва. И прави това, преследвана от единствената мисъл да не падне рейтингът й, а назначените от нея чиновници да не загубят топлата държавна служба.
И българските, и международните експерти не се уморяват да повтарят в различни доклади, че някои обществени сфери у нас, в това число и образованието, се нуждаят от реформи.
Те в образованието пак започнаха… Въпреки увеличените разходи за един ученик в България качеството на образованието по никакъв начин не съответства на познанията, които ще са му нужни, за да се “оправи” в реалния живот. Те са далеч под нивото в другите страни от Централна и Източна Европа при аналогични нива на разходите, твърдят правителствени експерти.Сред европейските страни, участвали в програмата за международно оценяване на ученици България, отбелязва най-сериозен спад в усвояването на математическите и природните науки. Нещо повече, съществуват доказателства, че образователната система не развива и не обучава онези умения, които се търсят на пазара на труда, с което допринася за високата безработица на излизащите от нея.
А реформите обикновено са свързани с намаляване на броя на заетите в една област и повишаване на качеството на тяхната работа. Едва когато това се случи, ще има възможност и за увеличаване на заплатите, без да се налага разходите, които бюджетът прави за определена обществена сфера, да растат.
Мария ЙОЛОВА