Благодарности към Община Балчик
Feb 3rd, 2017 | От Marusia | Category: АктуалниРепублика България! Скъпи приятели!
От 26-28 август 2016 г. в гр. Балчик, Република България, бе домакин на Международния научен форум “Българско наследство”. На този форум се събраха изследователи, активисти, представители на интелигенцията – поети, писатели, артисти, журналисти от различни държави. От Молдова на форума участваха български творчески групи от град Тараклия и гагаузкият фолклорен ансамбъл “Севда” с.Казаклия.
Организаторът на това събитие, от България, бе Маруся Костова; отговорен за организирането на това събитие от Молдова бе Надежда Танова. В рамките на този форум бе проведена международната научна конференция „За етнологията на българите”, където изнесох доклад на тема “Дейността на генерал-лейтенант И.Н.Инзов в южната провинция на Русия, в областта Бесарабия и ролята му в историческите съдби на българи, гагаузи и поета – гений- А.С. Пушкин.” Този доклад съм подготвила в качеството си на секретар на Асоциацията на учените от Молдова, главен изследовател на Научно-изследователския център на Гагаузия, член – кореспондент член на Българската академия на науките и изкуствата и доктор на историческите науки.
По време на конференцията представих своите книги – “Пътят към себе си : аспекти на историята, културата, демографията, етнографията, гагаузкия етногенезис” (второ разширено издание. Кишинев, 2009, 371 c. ), “Gagauziа”, състояща се от задунайски заселници и техните селища в Буджака (края на XVIII – първото тримесечие на XIX век. ) “ (Кишинев-Комратски, 2001, 131 c. ), “ Българите и гагаузите в Юго-източна Европа: генерални етноисторически реалности и съвременност // междукултурно свързване: на съвременната теория и практика, на 28-29 септември 2012 г., Държавен университет, Москва, 2013 ж., п. 210-230 “; “ Историческите-kuлтурологически гагаузки религиозни аспекти на Югоизточна Европа в контекста на процесите на интеграция в Република Молдова “ – доклад за международна научна конференция, посветена на 25-та годишнина на образованието в Комратския държавен университет, на 4 февруари 2016 г. (Гагаузия). „Българо- огуро – огузки компоненти в областта на културата и гагаузкия етногенезис” /Материали за украинската научно-практическа конференция, 12. 09. 2013 r., ar Крим, м. Бахчисарайски, част ii., Днепропетровск , 2013 c. 175-178; най-голямата колекция от стихотворенията на гагаузки език “ canэn sesi “ (“ гласа на душата “).
На литературната дискусия за бесарабската поезия прочетох свои стихове на руски, български и гагаузки.
Присъстваха на служба в балчишката църква “Св. Георги Победоносец” – великолепна църква и великолепна служба. Хората благодариха на Бог и помолиха за здраве и благоденствие. Българи, гагаузи, украинци, молдовци, румънци – всички с различен етнически произход поискаха едно – мир на земята!
Бяха проведени незабравими срещи на местните жители с хора от Балчик, София, Варна, Добрич, Каварна, с.Българево, с.Камен бряг и други населени места. Вълнуващо бе гостуването ни в село Камен бряг, организирано от Добринка Ялнъзова в клуба на пенсионерите! Имахме възможността да общуваме на гагаузки и български езици с днешните наследници на тези древни земи, говорещи на тези древни езици.
Отново пяхме песни, които се представиха на фолклорния форум в Балчик. Баба-гагаузка на 86 години стана и танцува редом с нас. Оказа се, че събиранията ни са едни и същи, веселбите, плетенето, кухнята. Всичко е запазено така в паметта народна, както е било. Имаше дори стихотворения на български и гагаузки, споделени рецепти за ястия, за домашна ракия с прясно произведен мед.
Участието ни в Балчишкия форум „Българско наследство” бе като приказка…И аз бях там… казах „Сбогом”, със сърце, пълно с надежда за по-нататъшно крепко приятелство.
Олга Радова – Каранастас
Д-р на историческите науки , член – кореспондент член на БАН, член на Евразийския съюз на писателите
Отзив за форума
До кмета на град Балчик г-н Николай Ангелов
Уважаеми г-н Николай Ангелов! За втори път имах щастие да участвам в работата на Международния форум «Българско наследство», който се провежда в гр. Балчик, под непосредствено Ваше ръководство и на директора на форума Маруся Костова.
Втора година в края на август с огромно удоволствие и удовлетворение наблюдавам истински празник на Духа, който крепи чувството за българската идентичност, за интерес към българската история и за съпричастност към ценностите на българската традиция. Особено е важно това за тези, които живеят извън границите на България и в общуването в рамките на мероприятия и извън тях имат възможност да си напоят душите от извора на българщината, от извора на истинската обич «към всичко мило нам и родно». Сърдечно Ви благодаря от свое име , а и от името на другите членове на Научното дружество на българистите в Република Молдова, преди всичко, председателя на НДБ проф. д.и.н. Николай Червенков, за поканата да участваме в това прекрасно СЪБИТИЕ, за разнообразната и концептуална програма, за гостоприемството и прекрасната организация на форума.
Различните форми на общуването – конференции, презентация, изложба, творчески конкурси бяха изключително съдържателни и интересни. Отделно възхищение споделяме от културната атмосфера в града и интелектуалната активност на балчиклиите. Форумът безусловно постигна своите цели и заслужава да стане традиция за много години. С удоволствие ще сътрудничим ! Още веднъж благодаря на целия екип и пожелавам живот и здраве, нови творчески постижения!
С уважение: Доц. д-р Елена Рацеева, ръководител на конференцията “За етнологията на българите”, член на УС на Научното дружество на българистите от Република Молдова