Каварненският храм “Св. ВМЧК Георги” – на 180 години
Feb 3rd, 2017 | От Marusia | Category: АктуалниОткриване на изложбата “Образи на духа и вярата”, посветена на 180-годишнината на каварненската църква “Св. ВМЧК Георги”
Фото: Л. ПЕТРОВА
Вторият международен форум „Българско наследство” започна на 26 август с интересно събитие – изложбата „Образи на духа и вярата” във фоайето на Община Балчик. Тази изложба беше посветена на храм „СВ.ВМЧК Георги” в гр. Каварна, във връзка със 180-годишнината му. Идеята за изложбата идва от организаторите на Форума „Българско наследство”гр.Балчик и Църковното настоятелство на каварненската църква, които имат идеални културни отношения и „отдавна са приятели” каза Маруся Костова на откриването на изложбата. Атанас Димитров в своето слово благодари от името на църковното настоятелството на храма за поканата на директора на форума Маруся Костова.
Куратор на изложбата е Атанас Димитров, фотограф към БПЦ и кариерен консултант в УНСС. Той има каварненски произход и отдавна е увлечен от идеята да изучава историята на църквата, нейните духовност и традиции. Това е причината той да започне събирането на материали, свързани с храма. На изложбата в Балчик Атанас Димитров представи само част от своята частна колекция.
Църквата „Св. вмчк Георги” в Каварна е паметник на културата – еднокорабна и едноабсидна, с полуцилиндричен таван. Тя е най-старата запазена възрожденска сграда в града. Своебразната й архитектура и ценните икони я определят като уникален паметник на изкуството. Храмът е свързан с борбата на местното население за освобождение, но по време на Каварненското въстание през 1877 г. е опожарен.
В края на 19 век, при възстановяването на църквата, е пристроена камбанарийна кула и долепена широко нартика. Църквата е преминала през пет периода за своите 180 години: гръцки – 1836 -1906, румънски – 1913 – 1940, два български – 1906 – 1913, 1916 – 1919 и след 1940 – отнова е притежанието на България. През всеки един от тях са направени известни достроявания.
Художници от няколко страни придават своето виждане за този каварненски паметник на архитектурата в показаната изложба в Балчик: Петра Каленбах (Германия), Николае Гаджеану (Румъния), Елена Удачина (Русия)и няколко български творци – Таня Димитрова ( София), Маргел Ямелиев и Светозар Петров (Велико Търново), Илиана Атанасова (родена в Каварна, живее в София), Георги Христов (Каварна).
Важно е също, че има творби не само на възрастни, но и деца. В гр. Каварна предварително е направен детски конкурс за приложни изкуства -посветен на църквата. Най-интересните детски работи бяха представени като част от експозицията на изложбата в Балчик. Децата – на възраст от 2-ри до 8-ми клас – представиха не само живописни творби, но и една интересна мозайка от Мария-Елена Тсали, направено от малки камъчета и изображение на св. Георги от Гергана Василева Василева (на 12 години). Искам да дажа няколко думи за живописните работи на децата. Те са интересни. Айя Николова и Елена Тодорова привличат със своите форми и линии. Цветът и композицията, постигнати от Димитър Йорданов, Михаела Михайлова и Иван Енчев, са хубави. Интересно е виждането на църквата като място на радостта, изобразено от Екатерина Млечкова. А Илина Калчева прави първите свои стъпки в поантализъм.
Това обаче не е всичко, свързано с тази скромна, но любима църква на гр. Каварна. Пусната е марка, посветена на сградата – шеста в света по рода си. Издадени са и пощенски картички, с помощта на „Български пощи” и доц.д-р Елена Костадинова.
Изложбата беше гостуваща в Балчик през август и септември.
Людмила ПЕТРОВА