“Поехали” – с тези думи Гагарин полита в Космоса
Apr 19th, 2011 | От Marusia | Category: ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, Общински новини, ПОЗИЦИИНа 10 април 2011 г. В Авиотехническата база в Балчик се проведе тържествено честване на Международния ден на космонавтиката. Преди 50 години на 12 април 1961 г. В 10 ч. 55 м. излита първият човек в Космоса, извършвайки една обиколка на земята за 1 ч. 48 мин. на височина 315 км. Тогава неговата непринудена и по детски подкупваща усмивка за кратко време обиколи целия свят. А първата страна, която посети след епохалния полет бе нашата България. Той пристигна на летище Варна със самолет ИЛ-14 и цяла Варна и Добруджа се изсипаха да посрещнат героя. Тържественият митинг се състоя пред сегашния Окръжен съд, но балчишките пилоти в този ден провеждаха полети и не можаха да посрещнат своя звезден колега.
Неговото име носят много улици, звездното градче край Москва, стадиона във Варна, астрономическата обсерватория в Ст.Загора и дори едно училище в София, което след демократичните промени се отказа от името си, поради това, че космонавтът бил военен, а едно училище не е казарма.
За съжаление, каквато е съдбата на всички герои, при тренировъчен полет Гагарин загива на 27 март 1968 г. Вероятната причина е, че самолетът е изпаднал в сложно положение и се забил в земята под ъгъл 45-60 градуса.
През тази година се навършват и 32 години от легендарния полет на ген.л-т Георги Иванов с командир Николай Рукавишников на „Союз 33”. На 10 април 1979 г. В 20 ч. 34 мин. те поемат към Космоса. Този полет в последствие влезе в христоматията на космонавтиката и показа на всички как с участието на българския дух може да се побеждава в екстремални условия, извършвайки 31 обиколки на Земята за 47 часа и 01 мин.
За съжаление, във в-к „Над 55” бр.14 с автор Славей Костадинов е поместен очерк – пасквил за този полет. Историята, изсмукана от болното му въображение, ни уведомява, че Георги Иванов въобще не е трябвало да вземе участие в управлението на „Союз 33”. Тази неистина може да се опровергае винаги. Най-лесно е да вземете книгата на полк. О.р. Иван Апостолов „На границата на възможното” – спомени на един военен пилот, ІІ изд., където точно и ясно, пестеливо, без емоции е описана цялата ситуация, както и успешния и край.
Не трябва да забравяме и родения в Омуртаг втори космонавт Ал.Александров, сега бригаден генерал, д-р на технич. науки, който през 1988 г. Също излетя в Космоса, а неговият дубльор бе ст.л-т летец пилот Красимир Стоянов, който получи подготовката си за звездното градче на нашето летище. Трябва да спомена, че братът на Ал.Александров – Пламен 10 г. излита и каца успешно на летище Балчик. А летателната си подготовка двамата ни космонавти също възстановяваха на летище Балчик с инструктори полк. Лальо Върбанов и полк.Кольо Петров.
Тържеството в Балчик започна с полагане на венец и цветя пред Паметника на загиналите пилот – летци, загинали при изпълнение на служебния си дълг. В Музея на летището подполк. О.р. Йордан Иванов, летец с над 1000 часа нальот и 2000 кацания, обширно и старателно разказа за нашето 70-годишно летище. Той раздели всичко на 3 етапа: витлов период /1941-1955/; дозвуков реактивен период /1955-1978/;
свръхзвуков реактивен период /1978-1998/. След това един от асовете на нашата авиация, полк.о.р. Иван Апостолов, известен, че може да полети на всичко, което създава подемна сила, за да изпълни своите „лирически” полети над земята. Той прочете поздравително писмо до балчиклии, наричайки ни „авиационен град” с пожелание за здраве и да станем свидетели на човешки полет до планетите от нашата Слънчева система.
Тук мога да спомена задочното участие на руския ген. консул във Варна Ю.А.Соловьов, който по черезвичайные причини не могъл да пристигне.
При отлична организация, създадена от подполк.о.р. Стефан Янчев честването продължи в ч-ще „В.Левски”. Тук в пълния киносалон хора от различен ранг, длъжност и положение в обществото, изслушаха поздравленията, отправени от Общинския пенсионерски хор с диригент Т.Тодоров. Детските танцови състави при ч-ще „В.Левски”, с р-л Галина Гавраилова, с вдъхновените си изпълнения възкресиха детските ни спомени с „Отвори, Кальо, порти”, прекрасното усещане, че живеем с празника, избухнал в душите и телата ни.
Всички възприеха радостно презентацията на Ерсин Исмаилов от 9 „а” клас на СОУ „Хр.Ботев” -„Докосване до необятния Космос”.
Филмът „Не трябва, старик, не трябва”, заснет на територията на нашето летище, бе прожектиран отново и в него активно участие са взели летците- пилоти подполк.Ив.Апостолов, к-н М.Атанасов, к-н Ж.Желязков, к-н Й.Иванов, подполк.Георгиев /Жоко/.
Мили съграждани, нека си припомним блясъка на празника 12 април, тържеството на неговите форми и историческите думи на Гагарин , разнесли се по радиоефира :”Поехали!” и известили на целия свят, че човекът започва да става покорител на неизвестния, дори досега необятен Космос.
Георги ЙОВЧЕВ