Иво Узунов: Изложба живопис в ДКИ –КЦ „Двореца”
Sep 24th, 2016 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАПървата самостоятелна изложба на художника Иво Узунов беше открита на 9.08.2016 във вилата „Тихото гнездо”. Присъствах на много откривания на изложби и мога да кажа, че атмосферата на това откриване беше необикновена. Забелязах няколко непознати жени, които пристигнаха специално за изложбата и помислих, че са близки на семейството. По-късно се срещнах и с членовете на фамилията- майката и съпругата на художника. Присъствието на майките на церемонията по откриването се превърна вече в една добра традиция. Майките са в живота на авторите от много години и виждат формирането на тяхното творчество от първите стадии на развитието на таланта на своите деца и непрекъсно се интересуват от него. Какво по-хубаво от това да се гордееш с детето си. Наблюдавах една интересна сцена – пристига една жена, облечена като за официална среща, в красива рокля и с малка „вечерна” чантичка, с прекрасни червени рози и подаръци. Тази жена беше непозната на по-рано пристигналите гости и това предизвика коментари за нея. Цялата сцена изглеждаше красива и интригуваща – като „Непозната” от поезията на Александър Блок.
Евгени Георгиев, пиар на Културен център „Двореца”, откри изложбата с няколко думи за художника. Той каза, че Иво Узунов е маринист и има прекрасни картини с изгледи на Балчик и Двореца. Това не учудва, защото и градът и Дворецът вдъхновяват творци в различни направления на изкуството. Иво Узунов рисува още и абстракции, натюрморти, стенни пана. До момента има няколко изложби в Румъния, Турция, Германия, Украйна. Неговите картини са притежание на коллекционери и частни галерии от Европа, Азия и Америка.
Жени Михайлова, директор на КЦ „Двореца”Балчик, благодари на художника за това, че е приел поканата да направи изложба в Двореца. Самият художник смята, че „Тихото гнездо” е най-атрактивната вила в комплекса и познава това място добре – рисувал е и паркови моменти и самия Дворец.
Иво Узунов е роден в гр. Балчик през 1969 г. Живее и работи във Варна. Като млад посещава кръжока на Валентин Шалтев, който отдавна работи с млади художници. Разбрах от семейството, че Иво Узунов няма професионална подготовка – не е завършил нито художествена академия, нито специлизирано училище. Започнал да рисува в казармата. Определят го като самороден талант и е свързан с живописта над 25 години. Има голяма практика, нарисувал е хиляди картини. Има много хора, които е обучавал, защото е искал да даде и на тях шанс. Важно е, че и след обучението, той поддържа контакти с бившите си ученици.
Иво е познат на балчиклиите. За Пенка Димитрова например той е един художник, който рисува по такъв начин:” Все едно стиска очите, заспива и сънува сън. Когато отвори очите, картината е готова. Неговите картини говорят за широкия хоризонт на живота. Този свят за него е една безконечна картина.” Любимата картина на Пенка е „Утринна милувка” и тя смята, че картината е много хубаво наречена.
Общо 16 от 20 картини са изгледи на морето или морето е неразривна част от тяхната композиция. Животът на художника е свързан с морето и той възприема и себе си като част от неговата стихия. В картината „Морето в мен” виждаме смеска от лични чувства и усещания в сливането с морската стихия. Когато морето е спокойно и художникът изобразява това спокойствие, зрителите усещат безметежност и вътрешен покой („Синьо лято” или „Залез”). Виждаме и неговото възхищение от морето в картината „Нощна магия” и се присъединяваме към това любуване на стихията.
Четири картини са изгледи на „Двореца”. Авторът рисува познати места и ги показва с цялото очарование на сезона. Есен – картина „Воденица”. Понякога разликата в цветовете и тяхната интензивност са използвани като възможност да се покаже нашия живот на земята( буйство на цветове на брега)и Вселенското спокойствие (бледо-синьо и наситено-синьо в изображението на морето и небето). Най-хубавият изглед за мен е „Параклис”, където художникът много удачно е избрал своята гледна точка на сградата. Камък – като застинала музика от една страна, цветя и дървета – като декорация на менящата се природа от друга страна.
Като импресионистите художникът представя околния свят в различно време на деня.Осветеността играе важна рола – понякога тя показва надежда, понякога покой и любоване, а понякога сила, мощ, взрив на чувствата като катарзис (пречистване).
Начинът, по който Иво Узунов работи с цветовете също е различен. Забелязах четири картини с неясни контури и незавършени линии. Този начин на налагане на цветове помага на художника да покаже реалното и илюзорното („Мелницата”), миналите илюзии („На брега”), вътрешния свят на възприемане на околния свят („Лодки”) и спокойното съзерцание („Залив”).
Людмила ПЕТРОВА
Изложба на Иво Узунов. 2016 г.