Интервю с Евдокия Великова – директор на Дирекция “Социално подпомагане” в община Балчик
Apr 6th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАПРАВЕТЕ ДОБРО, ЗАЩОТО ЗЛОТО В СВЕТА И БЕЗ ТОВА Е МНОГО!
Тя е родена, за да живее за хората. С техните болки замръква и с техните грижи осъмва. Няма балчиклия, който да не я познава, защото цели двадесет години от живота си е посветила на хората. През годините на своята професионална реализация , тя е посетила много домове в града и общината. Докоснала се е до ежедневните проблеми на стотици семейства.
Евдокия Великова e магистър по социални дейности и Административен капацитет. От 1991 година работи в социалната сфера – започнала е като инспектор – социални грижи, специалист социално подпомагане, социален работник, по късно началник отдел „Социална закрила” и от началото на 2011 година е Директор „ Дирекция „ Социално подпомагане” община Балчик.
Разкажете нещо повече за себе си?
Ще се опитам с няколко думи да се характеризирам: Амбициозна; Активна; Емоционална; Прекалено откровена и справедлива; Работохолик; Реалист по отношение на настоящето, оптимист по отношение на близкото бъдеще и песимист по отношение на далечното бъдеще. В професионално отношение: Магистър съм по социални дейности и Административен капацитет.
Какво ви носи ежедневният контакт с хората, които идват при Вас ?
В своята работа най-много харесвам, когато застана лице в лице с хората, които идват при мен и се опитвам да погледна света през техните очи, да усетя тяхната болка и радост. За мен е удовлетворение, когато имам възможност чрез знания и умения, да окажа подкрепа и да помогна за разрешаването на различни проблеми . Чувствам се удовлетворена от това, че съм полезна на хората в неравностойно социално положение, възрастни, безработни, хора с увреждания и други. И връщам макар и за кратко усмивката на лицата им.
Според мен ежедневният контакт с палитрата от хора, които имаме трябва да се извършва всеотдайно от сърце.
В Дирекция „ Социално подпомагане” община Балчик сме добър екип и преодоляваме трудностите заедно.
Бихте ли разяснили на нашите читатели- какво представлява приемната грижа? С какво тя се отличава от осиновяването на дете?
Приемната грижа е алтернатива на отглеждането на деца в социалните домове у нас. Приемната грижа представлява временна грижа за деца, които са настанени в социални домове или за които съществува риск от изоставяне и раздяла с техните биологични родители. Тази грижа е различна от осиновяването с това, че родителите не поемат всички родителски права върху детето, както е при осиновяването. Процедурата включва кандидатстване с документи и обучение. У нас има два вида приемна грижа – доброволна и професионална. При професионалната приемна грижа семейството получава заплата за това, че се грижи за детето в риск. И в двата случая държавата заплаща помощи за издръжка на детето, които зависят от възрастта на приетото дете.
Г-жо Великова, областната стратегия за развитието на социалните услуги е факт. Ще се увеличат ли възможностите пред хората, които се нуждаят от допълнителни грижи и подкрепа?
Преди да бъде разработена областната стратегия, всяка община направи анализ на потребностите и събра сериозен обем информация, която обхваща деца, възрастни, здравословно състояние и т.н. На тази база се планираха социалните услуги, така че да бъдат обхванати всички нуждаещи се групи.
Да – областната стратегия за развитие на социалните услуги на територията на област Добрич е факт. Планирани са социални услуги в област Добрич за периода от 2011 до 2015 година.
Въз основа на утвърдената областна стратегия, кметът на община Балчик организира разработването на стратегия за развитието на социалните услуги на общинско ниво. В момента се работи по довършване на общинската стратегия за социални услуги, която предстои през този месец да се приеме от общинския съвет.
Какво според областната стратегия ще се промени специално за хората с увреждания на територията на община Балчик?
За община Балчик в областната стратегия за петгодишния период се залага на изграждане на различни социални услуги, с риск да не пропусна някоя, ще ви изброя само част от тях:
– Център за обществена подкрепа с мобилна услуга, Дневен център за деца с увреждания с мобилна услуга, Център за социална рехабилитация и интеграция с мобилна услуга , Защитено жилище за лица с увреждания, Домове за стари хора, Общностен център за деца и семейства с мобилна услуга и др.
Ако имахте възможност отново да избирате професията си, щяхте ли да я замените с друга?
Не! Мисля, че това е професията, която ми носи удоволствие и удовлетворение, а също я намирам и за подходяща за моя темперамент, знания и умения. Моята професия е моето призвание!
Пожеланието ви към читателите на вестник „Балчишки телеграф»
ПРАВЕТЕ ДОБРО, ЗАЩОТО ЗЛОТО В СВЕТА И БЕЗ ТОВА Е МНОГО!
Интервю:
Маруся КОСТОВА