Училището – желана територия
Mar 29th, 2011 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 9 март в СОУ „Хр.Ботев” Балчик по традиция се организира и проведе Общинската конференция „Училището – желана територия”, за да се споделят по интерактивен начин добрите практики на ученици и учители в това направление.
Най-напред представиха своята съвместна дейност /учители и ученици/ представителите на Общинския детски комплекс. Те изтъкнаха поредните си успехи за последните три години като участници в националните състезания по информационни технологии в гр.Монтана. Ученикът Ерсин Ердуан от ІХ „а” клас на СОУ „Хр.Ботев” и учителят Пламен Иванов споделиха как се работи в ОДК за издигане ролята на информационните технологии в извънкласната и клубна дейност за формирането и развитието на учениковата личност. Те казаха в заключение, че се стремят информационните технологии да им служат на тях, а не те на технологиите. Традиционни станаха периодичните вестници, които издава ОДК : „Калейдоскоп” и „Училищен свят”. Всичко, което искате да узнаете за дейността на ОДК можете да видите в следните сайтове:
www.odkbalchik.net
www.umbalchik.org
www.upodbalchik.net
С този доклад представителите на ОДК се класираха на първо място на областното състезание в гр.Каварна и ще продължат на националния кръг в София през следващия месец.
За формирането на първоначални представи на децата от детската градина за техните права в условията на ЦДГ говори в дълъг доклад и кратка презентация директорът на ЦДГ № 1 Виктория Якова, а директорът на ЦДГ № 2 Красимира Тодорова по същия начин засегна въпроса за агресивността на децата в предучилищна възраст. Истински интерес предизвика презентацията на гл.учител в ЦДГ № 2 Иванка Бързакова, която в съдържателна иновационна форма сподели какви са началните стъпки при възпитанието на децата с аутизъм. Според нейните данни в България има официално регистрирани 16 000 деца с аутизъм и те искат поне 10 неща да знае учителят, когато се занимава и с тях и с другите деца.
За иновационни подходи в училищния мениджмънт говориха Пламен Иванов /учител в ОДК/ и Петър Петров /зам.-директор в ОУ „Св.Св.Кирил и Методий”. Похвалиха се с първото електронно информационно табло и електронен дневник. Техният доклад беше отличен на Областното състезание в гр.Каварна.
Гергана Стоянова и Стефани Янчева от ОУ „Антим І” показаха в своята презентация как Зеленото училище е ежегодна традиция при тях за учене, възпитание и спорт.
С препоръката да има повече СИП по изкуствата представи работата на своя клуб по рисуване учителят от ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” Валентин Шалтев.
Ученици от СОУ „Хр.Смирненски” с.Оброчище показаха прекрасен начин да се противопостави здравето на тютюнопушенето. Според техните данни от презентацията им България е на трето място в Европа по брой пушачи. Учениците изненадаха гражданите на Балчик, когато преди месец минаха през площада и централните улици като предлагаха на пушачите вместо да пушат да лапнат бонбонче.
Пак ученици от СОУ с.Оброчище представиха своя шивачески клуб с презентацията „Ние сме на всеки сантиметър”. Те ни увериха, че шиенето е не само за пенсионерите. Това е занимание за творчески личности, които от хартия, плат и други материали могат да изработят невероятни неща.
„Изкуството да се помага” бе разисквано в презентацията на Илияна Морянова и Емилия Енева, учителки от ОУ „Антим І”, а Калинка Шишкова ни убеди със своя доклад, че преподаването е половиният път към знанието и посочи значението на целодневното обучение при повишаване успеваемостта на учениците.
След извода на директора на СОУ „Хр.Ботев” Стойка Владова, че динамиката на урока трябва да следва новото възприемане на света станахме свидетели на използването на интерактивната дъска в часовете по английски език, демонстрирано интересно и полезно от Милка Морянова, учителка в СОУ „Хр.Ботев” Балчик. Макар че времето беше напреднало доста, всички с неимоверен интерес станаха свидетели на приложението на новите технологии в обучението, които са на прага на всяко училище в 21 век.
Маруся КОСТОВА