Културата в Балчик си дойде на мястото
Mar 22nd, 2011 | От Marusia | Category: ДРУГИПовече от 100 граждани присъстваха на поредното заседание на Общинския съвет, състояло се в голямата читалищна зала на 9 март от 9.00 ч. То се ръководи от председателя на ОбС Стефан Павлов, който представи дневния ред, гласуван единодушно от 18 присъстващи съветници. Те гласуваха с 18 „за” всички точки от първа до шеста, внесени от кмета Н.Ангелов, отнасящи се до продажби чрез търгове и отдаване под наем на търговски обекти, коментирани единствено от инж.В.Николов.
Седма точка от дневния ред внесе председателят Стефан Павлов, поради което заседанието продължи под председателството на избрания с 18 „за” инж.В.Атанасов. Стана ясно, че става въпрос за ново обсъждане на решение от заседанието от 17 февруари за оспорената от кмета Н.Ангелов част, относно корекцията на общинския бюджет, предложена от група съветници, начело с председателя на ОбС Стефан Павлов. Пръв от тях взе отношение Атанас Жечев /БСП/. Той изтъкна, че няма да коментира манипулирането на общественото настроение по медии и сайтове. Мнението му е, че са изхарчени огромни средства за футболния клуб, а се пренебрегва масовия спорт. По отношение на орязаните средства за двата фестивала смята, че е нужен диалог, а не конфронтация. Е.Тургут /ДПС/ поясни, че новото обсъждане е разглеждано предварително, но не е взето решение от Комисията по финанси и контрол. Ив. Николова /Атака/ изрази несъгласие да се дават толкова много пари за футбол, тя смята, че не са отчитани даваните средства и настоява парите от резерва да се използват за другите видове спорт, за спортна площадка, за съблекалня на лекоатлетите. Според нея не са уместни внушенията към гражданите, спомена и за финансирането на филмовия фестивал от Министерството на културата, обвини кмета, че е нарушил грипната ваканция с организирания протестен концерт на 1 март. Румен Николов, кмет на с.Кранево, изрази мнение за бюджета, касаещ неговото село. Кр.Любенова /Атака/ изказа несъгласие с ремонтирането на краневските улици, а по отношение на културния календар мисли, че е общ, даден сбито и по отношение на двата спорни фестивала зададе към кмета въпроси:1. Общината съорганизатор ли е или спонсор? 2.какви договори са сключени с ОбА?3.Футболните треньори къде се водят на заплати.
След отговорите на Н.Ангелов Кр.Любенова репликира, че се е интересувала за изразходваните средства. Иван Петков /Атака/ в едно много дълго изказване подчерта, че в тази необикновена обстановка атмосферата е добра, но не е трябвало да се допусне „да ставаме обект на оценки в цяла България”. Според него от това никой не печели, нужен е повече разум, по-малко емоции, двете страни в спора са допуснали грешки. Грешен бил подходът на съветниците последните секунди да правят промени, необсъждани предварително в комисиите. Той отбеляза, че кметът досега е работил в безусловна подкрепа. Петков се спря на проблемите в Балчик, наследени от миналото – раздутата администрация, задълженията на общината. Направи и сравнение с Община Каварна, за футбола и волейбола там и.т.н. Склонен към афоризми, той заяви: „Какъвто кметът, такъв и градът”. По-нататък призова за създаване на комисия от членове на всички политически партии, като тази комисия анализира изразходваните средства за пазара в Кранево /5 млн. лв./, за „Тихия кът” и др. „хайдутлуци”, „обезкостяващи общината”. Петков призова кмета да води по-активен диалог със съветниците за доброто на Общината и завърши монолога си с многозначителното: „Какъвто ни градът, такъв е и кметът” – прието от Н.Ангелов като комплимент.
Младен Мартинов /БСП/ изразявайки одобрение, че се обсъжда за първи път бюджета на Общината, постави няколко въпроса:1.Защо данъчните приходи намаляват 2.Защо разплащанията за 2010 г. са се увеличили – за болницата и за футболния отбор 3.Защо дългосрочният общински дълг расте, а капиталовите разходи прогресивно намаляват? Той изрази мнение за културната и спортна програма, които трябва да се обсъждат по-внимателно.
Кметът отговори на поставените въпроси и поиска обяснение защо не са спазени процедурите за внесените промени, защо досега не са коментирани от съветниците културните събития. Той поясни, че договорите са на разположение на общинските съветници и са достояние на всички, които се интересуват. Заяви, че актуализация на бюджета се прави единствено по предложение на кмета. Не са верни изнесените факти, няма дълг от 17 млн. Финансовото състояние на Общината е стабилно, да престанат спекулациите. Футболните треньори са на щат, но при бюджет нула лв. за тях, с какво ще им платим?
Накрая се пристъпи към гласуване на прословутата точка 20 от Проектобюджета, коригирана от група съветници на миналата сесия.
Според гласуването, което беше поименно, напълно отпаднаха предвидените средства за футбола / 15 гласа „за”, 2 „против” 1 „въздържал се”/. С 15 гласа „за” бе прието и предложението да отпаднат разходите за култура на стойност 50 000 лв. За щастие двата фестивала, Филм фест и Дни на класиката бяха спасени. За Класик дей гласуваха 10 „за”, 4 „въздържали се”, 4 „против” като това решение бе взето с прегласуване, направено по предложение на д-р Урал Бекиров /ДПС/. Спасени бяха и 30 000 лв, предвидени за дейности по международно сътрудничество. Прегласуването и решението на съветниците, явно премислили и съобразили се с настроението в града, където бе организирано мирно шествие, подписка в защита на културата, създаде се група във Фейсбук „За да остане култура”, богатия първомартенски концерт под същия надслов показва, че в Балчик има гражданско общество, което более за своя град, за културата, за изкуството. Защото ако Каварна бе обявена за рок столица, защо Балчик да не заслужи названието „Културна столица”. Малко ли са художниците в града, малко ли композитори творят тук, малко големи писатели написаха и пишат творбите си тук, малко обичани и популярни в цяла България артисти ли даде Балчик. Отговорите са ясни.
Мария АНДРЕЕВА