Българинът се е включил на програма “Самоунищожение”
Mar 10th, 2011 | От Marusia | Category: ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА20-годишният преход се отрази жестоко върху психиката на народа ни, защото управляващите избраха „нежна революция”. При такива особено дълги преходи се дават много жертви, а държавността се размива. По-предвидливите напуснаха корабите, а другите оцеляват, кой как може в ситуация на социален инсулт и бавна реанимация. От ЕС яко ни натиснаха и Б.Борисов е този, който трябва да свърши работата, отлагана с години, по обясними причини. Жертвата, естествено е обикновеният българин, който не протестира, не се бори, а „избива чивия” с пороци – наркомания, алкохолизъм, проституция, престъпност. Това са психологически зависимости, за които причина е обществото, семейството и характера на човека. Когато живееш в един луд свят, ти трябва много сила, за да оцелееш. Всеки обаче трябва да направи сам избора за себе си.
Днес на пазара всичко се предлага, а човека е длъжен да избира. Българинът е свикнал да се грижи държавата, партията и не разбира, че е нужно да положи усилия. Неграмотно е хората с пороци да се обявяват за аутсайдери в обществото и семейството. Има начини да им се помогне. Тук на първо място е семейството. Но има ли днес семейство ? То днес се руши пред очите ни, по обясними причини. Семейните войни са най-жестоки и дават много жертви. Там се генерира огромни напрежение. Ако в такова семейство има натиск, насилие, агресия, по-слабият характер не може да издържи и се обръща към порока. Ужасното е, че не само възрастни, но и деца пият, дрогират се, проституират, ядат прекомерно, за да компенсират липсата на обич, внимание, успех в живота.
Абсурд е обаче да връщаме патриархалния модел на семейство, а днес 2/3 от семействата са все още такива. Властни родители, водени от родителския си егоизъм, който често възприемат за обич, искат да държат децата близо до себе си, да ги контролират и притискат, макар че те вече са големи хора. Това не е обич, но по-ограничените индивиди не се замислят, че така вредят и на децата си, и на себе си. Това, че младите семейства искат днес да живеят отделно, не е израз на неуважение към възрастните, а желание да изградят спокойно собствено семейство.
Гераците са минало ! И е смешно да се връщаме назад, след като сме в 21 век. Във все още еснафските семейства днес, патриарсите не са балансирани като Аднан от „Забранения плод” а са изнервени, деспотични, властни личности, които на даряват обич и уважение, но изискват това от другите членове на семейството.
Една от причините млади българи да напускат страната е и тази. Те искат да се потопят в един нов свят, не така примитивен и обсебващ, където ще се чувстват спокойни и щастливи.
На запад 18-годишните млади хора вече живеят отделно, справят се с трудностите, а тук има младежи, които не смеят да скъсат „пъпната връв” и израстват като неуравновесени, депресирани хора, допускащи много грешки в живота си. В белите държави възрастните живеят в старчески домове, където им е осигурено всичко и най-вече социален контакт. Тук картинката е друга. Средното поколение отглежда стари родители и бебетата на младите. Кому е нужна тази жертва ? И всичко се прави не от обич, защото такава липсва по обясними причини, а от мотива „Какво ще кажат хората”, което е елементарно.
Днес хората в България са изнервени до краен предел. И вместо да има грозни конфликти, агресия, убийства и самоубийства и ред други примитивни практики на поведение, всеки трябва да се опита да балансира нещата в своето семейство, по начин, подходящ за всичките му членове, без да се стреми да обсебва и контролира. Деспотичните личности също са депресирани хора. Те имат нужда от адреналин и постоянно себедоказване, което определя поведението им като „смукачи на чужда енергия”.
Тъжно звучат думите на стария Герак: „Любовта бяга от човешките сърца, хората не са вече братя.” На човека от XXI в. не му трябват утопии и илюзии. Той трябва да е прагматичен, но не груб и жесток. Всички не можем да бъдем братя, но поне да сме човеци. Старозаветния принцип „Око за око – зъб за зъб” ни връща векове назад и ни препраща в онези диви, нецивилизовани времена, когато като животно, човекът е трябвало да показва колко е силен и да се бори за лидерство в семейството си. Днес бездуховното ни общество ни направи съвсем примитивни. Обичта и компромисите в семейството ще го спасят като социална единица, а оттам и болното ни общество ще оздравее.
Ирена ИЛИЕВА