Неизвестни неща за известни хора
Mar 9th, 2011 | От Marusia | Category: Общински новиниВ началото на Ботаническата градина в нашия град Балчик има монумент на шведа Карл Линей /1707-1788/, бележит учен – естествоизпитател, автор на научната класификация на организмите. Малцина като мен вероятно не знаят, че името му /до 1983 г./ носят повече от 20 научни дружества, 15 научни периодични издания, 3 ботанически градини. Неговото име може да се види и по географските карти – нос и залив във Великобритания, остров близо до Гренландия, планина в щата Юта и две градчета в САЩ, улици и площади в някои европейски градове, минерала Линеид, род растение /Linnala/. В Балчик паметникът му е красноречив факт за откриването и изследването на над 60 000 вида растения.
В книгата си „Клифортовата градина” от 1737 г. има великолепни гравюри – фронтописи, изпълнени с алегоричния маниер на епоха „Барок”. Тук има едно дете с термометър в ръка, като един от инструментите, прилаган в градинарската практика. Ако се вгледаме по-внимателно, ще забележим нулевата точка в неговата среда, със 100-градусова скала, с положителна температура нагоре и отрицателна надолу. Във връзка с това още преди 1983 г. е доказано, че разпространения в живота ни живачен термометър на Целзий е създаден от Карл Линей. Сега вече е известно, че скалата на Упсалския астроном Андерс Целзий през 1742 г. е била също 100-градусова, но нулата е била при точката на кипене на водата, а 100 градуса в точката на замръзване.
През 1747 г. шведският оптик Екстрьом започва да произвежда термометри с точка на замръзване, отбелязана с 0 и точка на кипене на водата – 100 градуса. Този термометър, по-късно получава названието „шведски”, а той бил предложен от самия Карл Линей. Предполага се, че в Холандия той се е срещал с Фаренхайт /1686-1736/ през 1724 г. При неговия термометър скалата е разделена така, че точката на топене на леда е 32 градуса, а на кипенето на водата – 212 градуса /по Целзий на 100 градуса/.
Карл Линей несъмнено се е интересувал от тези моменти, тъй като е работил в оранжерии с различен топлинен режим. Трудно е да се обясни защо в бита този термометър е свързан с името на Андерс Целзий. Може би, защото той се е занимавал с този живачен прибор, а може би затова, че последният отбелязваме с буквата „С”. Тази буква не означава Целзий, а деленето на скалата на 100 градуса / centigrade/, стоградусник.
В писмо до знаменития френски медик Соваж, Карл Линей пише: „Аз бях първият, който приведе в съответствие нашите термометри, в които точката на замръзване е нула и градусите на кипене на водата – 100 градуса, а това е удобно за зимните помещения на градините /т.е на оранжериите/, ако това би станало обикновено, уверен съм, че би се понравил.”
Това е само част от живота на професора по медицина и ботаника, пътешественика до Лапландия, островите Еланд и Готланд, съпруг на Сара Лиза Мореа, баща на Карл Линей – младши, който го наследява в университета. Не може да не се види и в този частен случай проявата на гения на К.Линей, придаващ чистота, яснота, прецизност и изящество през неговия живот.
Георги ЙОВЧЕВ