Луковитското тракийско съкровище – в “Двореца” на Балчик
Apr 17th, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ИЗКУСТВО, Общински новиниНа 7 април 2015 г., както бе оповестено навсякъде в медиите, бе открита в “Двореца” – Балчик изложба на Луковитското / древно тракийско/ съкровище. То доказва, че България е богата държава и притежава вълшебни предмети.
Още в началото на тържественото откриване директорът на РИМ Ловеч Капка Кузманова и главният уредник и завеждащ отдел “Археология” Радослав Гущераклиев ни поведоха по пътеката на времето и ни накараха да притаим дъх като слушахме историята на тези великолепно изработени предмети от V – IV в. пр. Хр. Части от Луковитското сребърно съкровище са открити през различни периоди от време от 1896 г. насам в различни селища край Луковит. Край с.Александрово през 1900 г. в могилен гроб са открити сребърни фиали, бронзова горна половина на ситула, тава, кана без дръжки от бронз. Те вероятно са от Одриския цар Котис /383-359 пр.Хр./ като династичен дар, според който получаващият е трябвало да изпълни определени задължения. В конкретния случай подарените предмети са знак за вярност.
Съкровището край с.Владиня е открито през 60-те години на ХХ век: фибули, масивна гривна, фиали, златни мъниста, вероятно изработени от местни майстори. Съкровището в с.Радювене е открито през 1911 г. при разработване на каменна кариера: 10 сребърни фиала, арибали, 23 сребърни апликации за конски амуниции. Летнишкото съкровище е открито през 1963 г.. за него все още се шушука като за “прокълнато” съкровище, защото е предизвикало много емоции и един инфаркт. Да не забравяме, че фиалата е символ на власт и могъщество. 33 артефакти разкриват стойностните измерения на бита в тракийското общество, онагледяват тяхното мислене и майсторското им умение да творят изкуство, посветено на почитаните от тях богове Арес, Дионисий, Артемида, Хермес, тракийския бог или владетел Креон, бащата на Зевс, от когото тракийската богиня Траке ражда първия известен европейски владетел Долонк.
Земята на траките се е разпростирала от Карпатите до Егейско море и е обхващала теченията на реките Осъм, Вит, Видима, Каменица и др., край които са намерени много от тези ценни предмети от сребро, позлатено сребро и бронз – 6 високи чаши /фиали/, 4 кани, всички части от царски сервизи, изработени в Югоизточна Тракия, 200 сребърни халкички, полусферични копчета, тръбички, малки апликации с човешки и лъвски глави и седящи сфинксове.
Сред възторжените посетители на откритата изложба бе кметът на нашата Община Николай Ангелов, който със сбито съдържателно слово изтъкна колко здрава е връзката между древна и съвременна държава, където има опазена и съхраняваща се богата култура. Той пожела да няма скандали между ведомствата – велможи, които стопанисват местната забележителност – “Двореца” на Балчик.
На тържеството присъства и “кметълът”на Каварна -Цонко Цонев, който обеща още в началото на юни да се зарадваме в “Двореца” на Балчик на “Реликвите на Каварна”, с прочутия пръстен – убиец.
На тържеството се отличиха присъстващите PR на двете общини – Сава Тихолов и Петя Мирчева, гарнирани с речите на “почетния мангал” на Каварна – актьора и режисьора Владислав Карамфилов- Въргала, който има близки роднини в Балчик. Луковитското съкровище като послание на тракийското изкуство е било в Монреал /1987/, Венеция /1989/, Осло /2000/, Брюксел /2002/, Бон /2004/, Париж /2006/, Токио/2008/, Москва /2013 / и сега в Балчик /20015/. Виждаме нашия град с кого се мери!
България притежава още 17 такива съкровища и нищо чудно призната за “Общественик на 2014 г.” г-жа Жени Михайлова, директор на ДКИ КЦ “Двореца” – Балчик, да ни поднесе поредната изненада.
Георги ЙОВЧЕВ