Архитектурно-парковият комплекс “Двореца” е сред 100-те национални туристически обекта
Mar 26th, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАДиректорът на ДЦ ДКИ “Двореца” – Балчик – Жени Михайлова получава подаръци от кмета на Община Балчик Николай Ангелов, от главния редактор на в-к “Балчишки телеграф” – Маруся Костова и от Веселин Димитров, който от името на колегите и връчи разкошен букет.
Фото: А. КОСТОВА
Кой не знае вече за „Двореца”, след като се прочу с двете си билетни каси и десетилетния антагонизъм с Ботаническата градина и Общината. Слава Богу, Кметът Николай Ангелов и Общинската администрация имат сега много добри взаимоотношения с Министерство на културата, към когото е „Дворецът” и намериха в лицето на директора Жени Михайлова един дипломат, съпричастен човек, който познава отдавнашната справедлива обществена настройка на балчиклии, че Дворецът е на Балчик. Тя е готова на ползотворно сътрудничество и работи целенасочено за издигане авторитета на Балчик чрез усърдно възстановяване и поддържане на обектите в „Двореца”, чрез модерна политика на увеличаване на туристопотока. Това не остана незабелязано от гражданите на Балчик и от пресата и днес номинацията на Жени Михайлова за „Общественик на годината” е логична последица.
Трудно, но добра договореност постигна наскоро кметът Н.Ангелов със стопаните на Ботаническата градина от СУ”Кл.Охридски” София. Гражданите на Община Балчик ще влизат безплатно в „Двореца” и Ботаническата градина, срещу лична карта и разрешително от ОбА не само на изложби, концерти и други мероприятия.
Да, броят на туристите в Архитектурно-парковия комплекс е важен за Двореца, за Ботаническата градина, но преди всичко за Община Балчик, в чийто двор е резиденцията, както и прилежащата му инфраструктура. На организираните протести от балчиклии :”Върнете ни Двореца”се чуха перефразирани думите на Б.Борисов, че това ще стане, след като го преизберат. Това, обаче, не се случва. Дори да бъдем триумвират с УБГ и ДКИ КЦ не ни обещават.
Какви изводи ще си направим от следното:
Повече от 150 000 туристи от цял свят са разгледали архитектурните и исторически забележителности в “Двореца” в Балчик миналата година отчита гордо директорът на държавния културен институт Жени Михайлова. Заедно с най-многобройните летовници от България, Русия, Румъния, Германия, Полша, Израел, скандинавските страни, архитектурно-парковият комплекс е разгледан и от туристи от Китай, Япония, Австралия. Няма турист и балчиклия, който да не се е снимал на каменния трон в бившата резиденция на румънската кралица Мария. Обявен за културна ценност, тронът датира от II век и е донесен от кралицата от Флоренция, Италия пояснява авторитетно директорът на културния център жени Михайлова, която заема ръководната длъжност за трета година, а преди това е работила като PR и специалист по туризма, каквато специалност има от ШУ „К.Преславски”.
Българи и чужденци не пропускат да хвърлят монета в Сребърния кладенец, за да се върнат отново на живописния бряг, добавя тя. Кладенецът, ползван от местните хора още от 1765 г., получава името си заради бистрата, сребриста и винаги студена вода.
Вила “Тихото гнездо”, Нимфеумът, параклисът “Света Богородица”, Мостът на въздишките също са сред най-посещаваните обекти в парка. Всички архитектурни забележителности в комплекса, включително чешми, украсени с каменни медальони, железни порти, делви, надписи са събрани в дигитален каталог.
„Много съм щастлива да кажа, че параклисът, който не е реставриран от 40 години, вече приключи с ремонта си – сподели пред нашия вестник Жени Михайлова. Стенописите са изписани в целия параклис. Мина комисия от експерти реставратори, предавателна комисия, която прие работата на изпълнителите. И наистина с много висока оценка беше приета тази работа, финансирана със средства на КЦ. Радвам се, че параклисът „Успение Богородично” ще блести в хубавия си и прекрасен вид за настоящия туристически сезон.
За откриването му през 1932-34 година идват кипърски монаси, които носят икони, подарък за кралицата, които са от 1821 година. Това са най-уникалните, най-старите запазени икони в този регион.
Чрез пълната реставрация в параклиса ще бъдат върнати позлатеното разпятие и тронът, също подарък от кипърските монаси, и копие на иконите. Оригиналите им ще останат в изложбената зала на „Двореца”.
„В момента сме на етап пред приключване на проект за трансгранично сътрудничество 2007-2013 година за градинско и парково изкуство по Черноморието. Този проект е между нас и партньорите – община Текиргьол, община Балчик, Университета „Овидиус” в румънския град Констанца и Софийския университет. Ние сме готови с дейностите по този проект. Вече имаме изградена Артгалерия и Информационен център по този проект.
Работим съвместно с хор”Черноморски звуци”, които проведоха своя фестивал, 100-годишнината си и коледния си концерт с наше съдействие. Значим беше музикалният фестивал Мюзик Кампус, Фестивалът „Без граници”, „Виа понтика”, Фестивалът за късометражно кино, учебните програми, тиймбилдингите и конгресният туризъм. Предвиждаме изложби на едни много интересни автори, какъвто е Ненко Балкански-младши; изложба на текстил, нещо, което сме решили да утвърдим. Ще имаме също скулптурни изложби, изложби стъкло, които започнахме през тази година, вече в новата Арт галерия, която ще бъде за пластика и скулптура.
В изложбата „Непреходното”, която уредихме в град Плевен сега, участват 30 художника като голяма част от тях са известни преподаватели в различни художествени академии, които са се вдъхновявали и рисували в Двореца в Балчик.
Награда на Жени Михайлова връчи кметът Николай Ангелов и я удостои със званието „Общественик на 2014 г.”
Маруся КОСТОВА