Литературен конкурс в Каварна “Жената – вечната и святата” с най – много участници от Балчик
Mar 12th, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА…И светът – залюлян от нейните ръце.
…И признанието за света започва от нея.
…И тя става свят на вдъхновение, въображение, призвание
…Всичко това в един литературен конкурс, обявен от библиотеката при НЧ “Съгласие 1890” гр.Каварна, по повод Осми март – Международния ден на жената. Темата изправи през изпитание творческото вдъхновение на 22 автори, участвали в конкурса с до три стихотворения, един разказ или едно есе.
Творите бяха разгледани от жури с председател Керанка Далакманска и членове: Таньо Божков /филолог/ и Анна Томова /библиотекар/. И тримата са автори на поезия и проза. Всеки член на журито поотделно прочете представените 34 стихотворения, пет разказа и три есета. След направения анализ, журито се събра да сподели впечатленията от творбите и всеки поотделно предложи класиране в различните жанрове. Любопитното при нашия анализ бе това, че почти навсякъде мнението ни съвпадаше.
Едва след като класирахме на първо, второ и трето място авторите, научихме техните имена. Без претенциите за критик, ще споделя мислите, които ме вълнуваха, когато прочетох предложените творби, а след мен своето мнение ще кажат и Таньо Божков и Анна Томова.
За мен срещата с написаното беше едно пътуване, в което откривах на много места творческата болка и радост на авторите, всеки със своя глас и почерк, водени от чувството да разкрият образа на жената – святата, вечната, вдъхновяваща векове наред поети, писатели, художници, композитори, певци. Открих на места градация на чувствата, изграждането на образа на лирическия герой с овладени художествени средства, изповед, предадена естествено, докоснах се до лиричност, която радва. Наред с това, искам да добавя, че в разказите на Албена Алексиева, Енчо Димитров и Цонка Сивкова боравенето с думите стига до търсене на различие между езика на делника и езика на прозата. Това ги прави силни и те остават следа у читателя. Неспокоен и красив е духът на поетите и тяхната изповед рисува картината на вечния образ на жената, любимата, майката и любовта. Стихотворенията носят емоционалност и поетическа образност. Тук ще спомена имената на Донка Гроздева, Мими Стайкова, Стефан Жечев, Димитър Борисов и Надя Митева. Няколко изречения и за есетата на Веселина Щерева и Павел Павлов.
Те носят една лиричност, споделено чувство и звучат непретенциозно. Искам да поздравя за участието и тези автори, които няма да бъдат сред наградените в нашата класация. Техните произведения са по-обикновени, в тях често липсват метафори, сравнения, епитети, градация на чувства и образи, чрез които произведението може да постигне по-голяма художествена стойност. Но е похвално, че се увличат в писането, че обичат поезията и прозата, че намират време да споделят мислите върху белия лист. Днес отчитаме един литературен конкурс, в който участваха 10 автори от Балчик, 8 автори от Каварна, двама от с.Българево, по един от Шабла и с.Чепинци, община Рудозем. Ще прибавя и още две числа – своите творби представиха 16 жени и 7 мъже, вдъхновени от темата на конкурса “Жената – вечната и святата”.
Надявам се този конкурс да се превърне в традиционен.
Керанка
ДАЛАКМАНСКА