Саниране на блоковете в Балчик
Feb 25th, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 18 февруари от 17.30 ч. в НЧ “Васил Левски” Балчик се проведе предварително организираната от Община Балчик среща на гражданите със зам.-областния управител Ивайло Манушев за поставяне на въпроси за бъдещото саниране на панелните блокове в ж.к.”Балик”.
В Област Добрич ще се санират 274 сгради, от които 25 – в Балчик. Това е Национална програма за спестяване на електроенергия, за удължаване живота на старите панелки, за внасяне на нов естетически вид на погрознелите сиви жилищни комплекси. За съжаление, на въпроса на гражданин, живеещ в стар 5-етажен блок, се отговори, че санирането ще се извърши само за блокове с над 36 жилища в тях. С безвъзмездната помощ на правителствената програма се цели висока енергийна ефективност и икономия на ток до 45%. След като тя бъде осъществена, данъците ще бъдат увеличени, но както ни уверява Ив.Манушев – това ще стане само с 1 лв.на година.
Очаква се до края на годината да се усвоят в цялата страна 1 млрд лева за проектантска и строителна дейност, като се ангажират много работници по места за една по-дългосрочна и добре заплатена работа. Социалният ефект на програмата ще въздейства върху изглаждане отношенията на съседите в блоковете, като ги направи единни в изискванията си към проектанти и строители – за бързо, навременно и точно изпълнение на замислените строителни дейности – смяна на дограма и поставяне на нова, която отговаря на изискванията за запазване на топлината в жилищата. Ако някои са си поставили вече дограма, ще се прецени дали тя да остане или да се подмени. Извадената стара дограма ще си остане на собствениците, които ще решат какво да я правят. Ще се направи паспортизация на всяка допустима до програмата сграда. Ще се създаде сдружения от собствениците на всеки блок,в което да участват 67% идеални части собственост, но се подпишат от 100 % от живеещите в блока за допустимост до апартаментите, с цел строителство. Когато се сменя дограмата – строителите ще “обърнат” прозорците. Измазването, обаче, ще е грижа на самите собственици.
До средата на месец март ще трябва да се изготвят документално всички изисквания, които, както каза кметът Николай Ангелов, ще станат с помощта на ОбА и Емил Раданов, който има задължението да консултира председателите на всички сдружения. “Община Балчик отговаря за администрирането, за организиране на обществената поръчка, за качеството на изпълнението” – каза кметът Н.Ангелов.
Първият етап – образуване на сдружения по блокове /такса 10 лв.за Булстат/, чиято дейност се контролира от Общината, която ще насочва парите за санирането от банката /ББР/ към строителните фирми.
Втори етап – подаване на заявление и режим на изчакване.
Трети етап – договор между ОбА и съответните блокови сдружения, които упълномощават кмета, а ББР одобрява средствата, с които той ще оперира. Четвърти етап – Избор на изпълнител за енергийно и строително обследване.
Постави се въпросът – какво ще се прави с апартаменти, където са махнати носещи стени. Те трябва да бъдат възстановени, за да се направи необходимото строителство, за да не се застрашава живота на хората, живеещи в този блок. При коструктивното обследване може да присъства човек от сдружението, който е технически грамотен и разбира от това. Всяко сдружение решава дали да се запазят старите остъклени балкони или да останат в стария вид. Когато към блока има “залепени”помещения – магазини, фризьорски салони, офиси и пр., те трябва да бъдат също включени в санирането, ако подпишат декларация, че не са ползвали повече от 200 000 евро от европейски програми за същата цел. Препоръчва се на собствениците да изискат топлоизолация над избите, топлоизолация и хидроизолация на покрива не по-тънка от 10 см.; могат да се поставят волтаици, осветление с датчици между етажите и в асансьора, може да се смени старата обща ел.инсталация на блока, да стане тя диодна, може да се газифицират сградите – всичко трябва да се запише в доклада на изпълнителите, след съответното обследване от специални комисии с термокамери и визионни средства. Очаква се след тези строителни мерки животът на старите панелни блокове да се удължи поне с 50-60 години – заяви Ивайло Манушев. “Имаме административен капацитет, опит и ако ББР упълномощи поне по един човек от област за мониторинг на финансирането, то целите на Програмата за енергийна ефективност, ще бъдат постигнати – увери кметът Н.Ангелов. Няма разумен човек, който да откаже подобна безвъзмездна помощ. Всичко зависи от конкретните изисквания на всяко сдружение и какво е записано след обследването да се направи в блоко. На въпроса дали ще се укрепват сградите, за да отговарят на 9-те степен на сеизмичност, зададен от инж.Станьо Рачев, се отговори, че и това трябва да бъде обследвано и записано в мерките, които ще се предприемат. Инвеститорският контрол ще беда осъществен от служители на ОбА, строителният надзор е с процедура. Всеки упълномощен от сдружението на блока ще подписва Акт 16 и Акт 17 за завършване на строителните работи. Специално при обследването ще се разгледа случаят с близостта на комплекс “Форум” с бл.8.
Предстои събрание на всички сдружения с компетентен служител от общината за обсъждане на санирането.
Маруся КОСТОВА