Творчеството на Г. Балабанов и Е. Димитров гря във Варна като добруджанска шевица
Feb 1st, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 20 януари 2015 г. в Македонския дом във Варна, по случай неговата 130-годишнина, се състоя среща на писателите Енчо Димитров от Балчик и Георги Балабанов от Г.Тошево. Тя започна със слово на Николай Плагов, координатор на бесарабските българи-изселници в Североизточна България, зам.-председател на Историческото дружество „Тараклия” и организатор на културни мероприятия, с цел солидаризирането на българите по света, уважение и съпричастност. Съвместно с Генади Генадиев, председател на Македонското дружество към Македонския дом на културата –Варна и Магдалена Петрова – председател на ЕООД „Българска шевица” – Добрич, Николай Плагов е отправил персонални покани за присъствие на срещата и залата бе пълна с почитатели на литературата, дошли да чуят как изкуството обединява идеите на хората за тяхното добро съвместно съществуване.
„Нека се изпълним с любов към ближния и взаимно да си подаваме ръце” – призова още в началото Н.Плагов. Всички си го помислиха това, когато слушаха цитираните от автора Георги Балабанов разкази от книгата „Мълчаливи хоризонти”, излязла от печат в Македония, в края на миналата година. Енчо Димитров също издава две книги през 2014 г. Те често се срещат с читатели, със съграждани, с хора, които вникват в тяхното творчество. Бях свидетел как бяха възприети техните разкази по време на среща с варненци в Арт салона на БНР през декември. Очароваха всички със своя мек акцент и талант. Двамата са израснали в Добруджа и редовете от техните книги носят лъх на поле, на жита, на птичи песни, на свобода. Като Чехов те търсят извора на човешката душа, която никой не знае къде е, но всички знаят как боли. Като Йовков следват добруджанския огън в сърцата на работливите стопани, верни до гроб на земята си, и в мирно, и във военно време.
Георги Балабанов има преводи на книгите си в Молдова, Украйна, Македония, Башкирия. На 1 ноември 2014 г. в Чикаго излиза алманах с творби на световно известни писатели, сред които е и Г.Балабанов с разказа „Грешни пари”. Писателят пленява сърцата на читателите си и с това, че не чете произведенията си, а ги цитира наизуст.
Енчо Димитров е скромен и не парадира с името „писател”, с което още не е свикнал. Той е речовит, умее да общува с хората. Това е качество, което не всички имат. Днес хората говорят много и едновременно, сякаш са болни от логорея. Не се изслушват и не се вслушват в казаното. Енчо Димитров затова пише, за да разберат индивидуално неговата мисъл хората. Да я усетят и продължат. И така, аз сама, бих казала, летях с неговите думи в добруджанския простор, над Белия град на Черно море, високо стигнах до мечтите си и ги докоснах.
Това е възможно само, когато човек е склонен да вярва в силата на доброто, което може да стори за сее си и за другите.
След като Г. Балабанов и Е. Димитров представиха лично написаното от тях, литературната среща продължи с концерт от народна музика. Понесоха се над Варна македонски народни песни, изпълнени от смесен хор и оркестър на Македонския дом на културата. Вихърни бяха танците на Михаела Иванова /Добрич/ и Атанас Монов /Балчик/, солисти от Танцов състав „Златна Добруджа”, носители на три златни медала от международни фестивали. Те бяха посветени на всички варненци, дошли на срещата, на Г.Генадиев, На Н.Плагов, на двамата писатели Г.Балабанов и Е.Димитров и на главния спонсор на това културно мероприятие – Магдалена Петрова, която подари на Македонския дом изработена от нейната фирма народна носия – традиционно красива и с вложен в нея индивидуален ентусиазъм за популяризиране на националната българска шевица.
Двамата писатели ще продължат своите срещи с читатели. В най-скоро време ще бъдат в Аврен, по покана на зам.-кмета и кмета на това емблематично варненско село.
Маруся КОСТОВА