Поредна среща с изкуството
Feb 1st, 2015 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА„Няма истински живот без изкуство” – твърди Еврипид. Мисъл, актуална не само за времето на древногръцкия поет и драматург, но валидна за всички времена и епохи.
Интересът към изкуството от зората на човешката цивилизация отново събра група жени в сладкарница „Седемте лули” на 23 януари от 14 ч. те бяха поканени от ентусиазираната ни съгражданка Людмила Петрова. Този път тя въведе слушателите в света на Древния Египет, където най-ранните прояви на изкуството датират от преди 5 000 години. Много увлекателно, с богата фактология, онагледена с десетки фотокопия, ръчни рисунки и таблици, с желанието богатият материал да бъде представен по най-интересен начин, Людмила въведе аудиторията отново в чудния свят на Нилската долина, в Земята на фараоните, където климатът, плодородната земя и трудолюбието позволили на древните египтяни да проявят ненадминато строително и пластично майсторство.
С неприкривано възхищение бяха изтъкнати достиженията на Египетското изкуство, дао на света монументалната каменна архитектура, прекрасните скулптурни портрети и произведения на художествените занаяти, отразили противоречията в робовладелското общество, но и чувствата, мислите и копнежите на древния човек.
Обогатен с много илюстрации и фотоси, разказът за Египетското изкуство разкри строителния гений на превъзходните архитекти и строители, издигнали грамадните пирамиди – Хеопсовата пирамида /прекръстена така от гърците/, хилядолетия е била най-високата сграда в света, сътворена от човешка ръка /преди Айфеловата кула, „Емпайър Стейт Бийлдинг” и днес „Бурдж Халифа” и Арабската розова кула в Дубай.
Особено вълнение предизвикаха показаните скулптурни украси и пластики от дърво, слонова кост, глина или камък. Древният египтянин, вярващ в безсмъртието на душата, която ще се върне в тялото на починалия, балсамирал и възпроизвеждал с портретна прилика. Така до нас са достигнали шедьоврите на Египет от различните му епохи – например прославените портрети на царица Нефертити от гениалния Тутмес.
Демонстрирайки с фотоси и рисунки колосалните каменни изображения, Людмила не пропусна да се възхити и да покаже скулптурните фигурки, изобразяващи обикновения човек – писар /популярният седящ писар, познат ни от учебниците по история, който днес е експонат в Лувъра/, хлебар, музикант, пастир… Художниците и ваятелите, нарушавайки строгите канони, изобразявали и хора от народа. Живописта, която в Древноегипетското изкуство нямала самостоятелно съществуване, а била допълнение към архитектурата, имала смели за времето решения – изображение на танцьорки, флейтистки и др.
Да се разкаже за Древноегипетското изкуство в една беседа, наистина е невъзможно. Затова разказът за него ще продължи в още, поне една лекция, която талантливата Людмила Петрова ще подготви.
Мария АНДРЕЕВА